Alman devi Audi'de emisyon krizi

Emisyon skandalının ardından Alman otomobil üreticisi Audi’nin bu yılın üçüncü çeyreğindeki kârı geçen yılki aynı çeyreğine göre yüzde 90’dan fazla düşerek 110 milyon avro oldu.

31 Ekim 2018 Çarşamba 19:14
Alman devi Audi'de emisyon krizi
Alman otomobil üreticisi Audi’nin bu yılın üçüncü çeyreğindeki net kârı, dizel skandalından dolayı aldığı ceza ve satışlardaki gerilemeden dolayı 1 milyar avrodan fazla eridi.

Şirketin yaptığı açıklamaya göre, bu yılın üçüncü çeyreğinde net kârı geçen yılki kârı yüzde 90’den fazla düşerek sadece 110 milyon avro oldu. Şirket geçen yıl 1 milyar 261 milyon avro kar etmişti.

Almanya otomotiv endüstrisinde yeni emisyon testi prosedürlerine uyumdaki güçlüklerden dolayı üçüncü çeyrekte üretimde de kayıplar yaşanmıştı.

Münih Savcılığı Audi AG tarafından üretilen veya dağıtılan bazı V6 ve V8 dizel araçlarındaki düzenleme gereksinimlerinden sapmalar görüldüğü gerekçesiyle idari bir karar alarak, Audi için toplamda 800 milyon avro para cezası öngörmüştü. Audi AG de bu cezayı ödemeyi kabul etmişti.

Bünyesinde Volkswagen, Audi, Porsche, Bentley, Lamborghini, Seat, Skoda, Bugatti, Scania ve Man gibi markaları bulunan Volkswagen Grubu, uzun süre dizel emisyonu skandalıyla gündemi meşgul etmiş, ABD ve Alman makamlarına yüksek cezalar ödemiş ve milyonlarca aracını geri çağırmak zorunda kalmıştı.

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »