Almanlar, 'krizi' değerlendirdi: 'Az yaptık'

Almanya'nın çok satan gazetelerinden Bild am Sonntag, son dönemde hareketli günler geçiren Almanya-Türkiye ilişkisine geniş yer ayırdı.

23 Temmuz 2017 Pazar 19:58
Almanlar, 'krizi' değerlendirdi: 'Az yaptık'
Türkiye’yle iyi bir ilişki kurmak istediklerini söyleyen Altmaier, “Bu büyük ve önemli ülkeyle iyi ilişkiler kurmak istiyoruz. Türkiye’nin Alman vekilleri askeri üsse almaması kabul edilemez bir davranıştı. Türkiye’deki gelişmeleri yakından izliyoruz ve gerekli durumlarda yaptırım kararı alabiliriz” dedi.

Bild am Sonntag’da yer alan ve Emnid şirketinin yaptığı ankete göre Almanların büyük çoğunluğu Berlin’in Türkiye’ye yönelik tavrından rahatsız. Fakat bu rahatsızlık Türkiye’ye sert tepki vermekten dolayı değil, aksine Türkiye’ye daha sert davranmadıklarından dolayı ortaya çıkmış. Araştırmaya katılanların %76’sı Alman hükümetinin Türkiye’ye karşı kendini yeteri kadar savunmadığını düşünürken %12’lik bir kesim bu düşünceye sahip değil.

Öte yandan anket sonuçlarına göre Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısı dikkat çekmiş gibi görünüyor. Zira Emnid’in araştırmasına katılanların %49’u Türkiye’ye tatile gidebileceklerini düşünmezken %44’lük kesim Türkiye’ye tatile gidebileceğini ifade ediyor.

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »