Almanya Kürtlere silah verecek

Almanya IŞİD terör örgütüyle mücadele için Irak'ın kuzeyindeki Kürtlere askeri teçhizat gönderecek.

13 Ağustos 2014 Çarşamba 19:28
Almanya Kürtlere silah verecek
Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütüyle mücadele için Irak'ın kuzeyindeki Kürtlere askeri teçhizat göndermek istediklerini bildirdi. 

Almanya Birinci Televizyonu’nun (ARD) sabah programında konuşan Leyen, askeri araç ve malzemeleri IŞİD'e karşı Irak'ın kuzeyinde mücadele eden Kürtlere  göndereceklerini söyledi. 

Leyen, "Uluslararası hukuka göre resmi olarak Irak hükümeti bizden yardım talebinde bulundu ve onlara verilecek ama pratik olarak doğrudan Irak'ın kuzeyine gidecek" ifadesini kullandı. 

Alman hükümeti gönderilecek askeri malzemeleri derlediğini belirten Leyen, bunlara yataklar, çadırlar, koruma yelekleri ve motorlu askeri araçlar dahil olduğunu söyledi. 

Leyen, gönderilecek olan askeri teçhizatlarını bölgeye ulaştırılması konusu değerlendirildiğini, Irak'ın komşu ülkesi olan Türkiye'nin bu konuda yardımcı olabileceğini belirtti. 

"Türkiye sizi bu konuda destekliyor mu?" sorusu üzerine Leyen, "Türkiye komşu ülke olduğundan yararlı oluyor. Türkiye ülke olarak ve coğrafi açıdan önemli. Örneğin ilk başta malzemeleri buraya götürmeden önce bir üsse indirmek gibi" diye konuştu. 

Ursula von der Leyen, Almanya'nın özellikle insani yardım ve askeri teçhizat konusunda rol oynayacağını vurgulayarak, ABD'nin Irak Savaşı'nın sonucu yüzünden şimdi sorumluluk taşıması gerektiğini belirtti. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »