13 Aralık 2018, Perşembe

Almanya'da başörtüsü kararı

Almanya’da Federal Anayasa Mahkemesi, öğretmenlerin derslerde başörtüsü takmasına getirilen yasağın anayasaya aykırı olduğuna hükmetti.

13 Mart 2015 Cuma 19:10
Almanya'da başörtüsü kararı
Sözleşmeli iki kadın öğretmenin dava açması üzerine Kuzey-Ren Vestfalya eyaletindeki başörtüsü yasağını görüşen Anayasa Mahkemesi, yasağın "Anayasa'ya uygun bir şekilde sınırlandırılmasına" karar verdi.

Devletin tarafsız olma zorunluluğuna dikkat çekilen mahkeme kararında, okul huzurunun bozulmasına yönelik "soyut bir tehlikeden" dolayı din özgürlüğünün kısıtlanamayacağı ifade edildi.

Kararda, ancak okul huzurunun bozulacağı konusunda "yeterli somut tehlike" görülmesi durumunda yasağın getirilebileceği belirtildi.

Mahkeme, Kuzey-Ren Vestfalya Okul Yasası'nda Hristiyan dinine ait sembollerin okullarda gösterilmesinin istisna olarak görüldüğü maddeyi de iptal etti.

"Hristiyanlık ile Batı kültürü, eğitim değerleri ve gelenekleriyle ilgili sembollerin" ayrıcalıklı olarak değerlendirilmemesi gerektiği belirtilen kararda Anayasa'ya göre tüm dinler için din özgürlüğünün geçerli olduğu kaydedildi.

Mahkeme heyetinin, 8 hakimden oluştuğu ve kararın 6’ya 2 olarak alındığı ifade edildi.

Karanın, diğer eyaletler için emsal teşkil edebileceği ifade ediliyor.

Almanya Federal Anayasa Mahkemesi, 2003'te Fereşta Ludin adlı öğretmenin açtığı davada ancak yasal bir dayanağı olması durumunda öğretmenlerin ders sırasında başörtüsü takmalarının ihtiyatlı olarak yasaklanabileceği kararını vermişti.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »