21 Şubat 2019, Perşembe

Almanya'da flaş gelişme! Görevden alındı

Almanya’da aşırı sağla mücadelede yetersiz kalmakla suçlanan İç İstihbarat Servisi Başkanı Hans-Georg Maassen görevinden alındı.

18 Eylül 2018 Salı 19:58
Almanya'da flaş gelişme! Görevden alındı
Almanya’da aşırı sağla mücadelede yetersiz kalmakla  suçlanan Anayasayı Koruma Teşkilatı (İç İstihbarat Servisi) Başkanı Hans-Georg  Maassen görevden alındı. 

Almanya Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel  Başkanı Angela Merkel, hükümet ortakları Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Genel  Başkanı Andrea Nahles ve İçişleri Bakanı olan Hristiyan Sosyal Birlik Partisi  (CSU) Genel Başkanı Horst Seehofer ile bugün Başbakanlık'ta bir araya gelerek  Maassen’in geleceğine ilişkin 2 saat süren toplantı yaptı.

Görüşmenin ardından Almanya Basın ve Enformasyon Dairesi’nden yapılan  açıklamada, Anayasa Koruma Teşkilatının başkanlığına başka bir ismin  görevlendirileceği belirtilerek, Maassen’in İçişleri Bakanlığında müsteşar  olacağı ifade edildi.

Maassen'in, ülkede aşırı sağla mücadelede yetersiz kalmakla suçlandığı  için görevinden alındığı belirtildi.

Açıklamada, İçişleri Bakanı Seehofer’in, Maassen’in iç güvenlik  alanındaki bilgisine değer verdiği kaydedildi.

Maassen’in Bakanlık'taki yeni görevinde Anayasayı Koruma Teşkilatı   ile ilgilenmeyeceği vurgulanan açıklamada, konuyla ilgili ayrıntıların yarın  Seehofer tarafından açıklanacağı bilgisi paylaşıldı.

MERKEL İLE TERS DÜŞTÜ

Hans-Georg Maassen, Chemnitz kentinde 3 hafta önce bir Almanın  öldürülmesinin ardından aşırı sağcıların göçmen ve mültecilere karşı saldırılar  konusunda yaptığı açıklamalardan dolayı tepki toplamıştı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel,  Chemnitz’deki cinayetten sonra aşırı  sağcıların göçmen ve mültecilerin peşine düşerek kovalanmasını kınamıştı.

Maassen ise burada insanların kovalanmadığını belirtmiş ve olayla  ilgili sosyal medyada yer alan “görüntünün daha çok kamuoyunun dikkatini  başka  yöne çevrilmesini sağlamak için yayınlanmış yanlış bir bilgi olduğunu”  savunmuştu.

Bunun üzerine hükümet ortağı SPD Genel Başkanı Nahles, Maassen’in  istifasını isterken, İçişleri Bakanı Horst Seehofer de Maassen’i savundu.

Koalisyonun büyük ortağı  CDU Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel  ise bu konuda uzun süre sessiz kaldı.

SPD Genel Başkan Yardımcısı Ralf Stegner, Maassen’in yaptığı  açıklamadan sonra görevini sürdüremeyeceğini belirterek, "Maassen, Anayasayı  Koruma Teşkilatı’nın başkanlığını sürdüremez, çünkü demokrasi düşmanlarına karşı  anayasamızı korumak yerine güvenlik birimlerine olan güveni sarsmıştır."  ifadesini kullanmıştı.

Muhalefetteki Sol Parti Milletvekili Martina Renner ise Maassen’i  aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’nin sözcüsü olmakla suçlamıştı.

Alman basınındaki bazı haberlerde de Maassen’in, aşırı sağdan gelen  tehlikeye karşı mücadelede “körlüğünü” gösterdiği ifade edilmişti.

AŞIRI SAĞCI PARTİNİN YÖNETİCİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Öte yandan, Maassen’in 2015’te  birkaç kez AfD’nin üst düzey  yöneticileriyle bir araya geldiği ortaya çıkmış, bu görüşmelerde aşırı sağcı  partinin, istihbaratın izlediği oluşumların arasında girmemesi için nasıl bir yol  izleyeceğine ilişkin bilgiler verdiği iddia edilmişti.

Maassen, Almanya'da 8’i Türk, 10 kişiyi öldüren aşırı sağcı Nasyonal  Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün ortaya çıkmasının ardından 2012’nin  ağustos ayında göreve getirilmiş ancak Anayasayı Koruma Teşkilatı bu dönemde NSU  cinayetlerini aydınlatılmasına yeterince katkı vermemekle suçlanmıştı.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »