19 Kasım 2018, Pazartesi

Almanya'daki imamlara casusluk davasına takipsizlik!

Almanya'da DİTİB'te görevli bazı din görevlileri hakkında şubatta açılan casusluk soruşturmasında takipsizlik kararı verildi.

6 Aralık 2017 Çarşamba 18:20
Almanya'daki imamlara casusluk davasına takipsizlik!
Almanya Federal Başsavcılığı, bazı din görevlilerinin  FETÖ yapılanması hakkında Ankara'ya bilgi notları gönderdiği iddiasıyla  başlatılan "gizli servis için casusluk faaliyeti" soruşturmasını takipsizlikle  sonuçlandırdı. 

Karlsruhe'deki Federal Başsavcılığın internet sitesinden yapılan  açıklamada, bazı din görevlilerinin Ankara’ya FETÖ yapılanmasıyla ilgili bilgi  notları göndermesiyle ilgili başlatılan "gizli servis için casusluk faaliyeti"  iddiasının takipsizlikle sonuçlandığı ifade edildi.

Açıklamada, soruşturmaya konu olan 19 DİTİB görevlisi ve imamından  7'sininin Almanya dışında bulunduğu, 7'si hakkında yeterli delil olmadığı ve 5'i  hakkında da ciddi bir suç unsuru bulunmadığı belirtilerek daha önce mahkemenin  savcılığın tutuklama talebini de reddettiği hatırlatıldı.

DİTİB çalışanları ve din görevlileri Almanya'da FETÖ ile bağlantılı  kişiler ve kuruluşlarla ilgili bilgi ve belgeleri Ankara’ya iletmekle  suçlanıyordu.

Yeşiller Partisinin din işlerinden sorumlu sözcüsü Volker Beck geçen  yıl aralık ayında konuya ilişkin Federal Başsavcılığa suç duyurusunda bulunmuştu
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »