Almanya'dan flaş Türkiye kararı!

Almanya Federal Meclisi (Bundestag), Alman askerlerinin İncirlik üssünden çekilerek Ürdün’ün Al-Azrak üssüne konuşlandırması konusunda verilen önergeyi kabul etti.

22 Haziran 2017 Perşembe 0:51
Almanya'dan flaş Türkiye kararı!
Hükümette bulunan Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ve Sosyal  Demokrat Partinin (SPD), Alman askerlerinin İncirlik’ten çekilerek  Al-Azrak  üssüne taşınması yönünde verdiği önerge 85’e karşı 461 oyla kabul edildi.  Toplam  569 milletvekilinin katıldığı oylamaya 23 milletvekili çekimser kaldı.

Muhalefette yer alan Yeşiller Partisi ve Sol Partinin Alman  askerlerinin sadece İncirlikten çekilmesi konusunu içeren önergesi ise oy  çokluğuyla reddedildi.

BAKANLAR KURULU DA AYNI YÖNDE KARAR ALMIŞTI

Bakanlar Kurulu da 7 Haziran’da Alman askerlerinin İncirlik’ten  çekilmesi yönünde karar almıştı.

Oylama öncesinde söz alan SPD milletvekili Niels Annen,  Alman  askerlerinin İncirlikten çekilmesinin doğru ve gecikmiş bir karar olduğunu  belirterek, askerlerin İncirlik’ten çekilmesiyle Almanya-Türkiye ilişkilerinin  geçici olarak en düşük seviyeye düştüğünü savundu.

"Bu karardan dolayı memnun olmak için bir sebep bulunmuyor. Bunun için  Türkiye ile olan ilişkilerimiz çok önemli." ifadesini kullanan Annen,  Alman  milletvekillerinin  ziyaretine izin vermeyerek  gerginliğin Türkiye tarafından  artırıldığını ileri sürdü.

Annen, Alman-Türk ilişkilerinin sembolü olarak askerlerin İncirlikte  kalması için Almanya’nın çaba sarf ettiğini belirterek,  Alman hükümetinin   uzlaşma aradığını, ancak bunun da reddedildiğini savundu.

Başbakan Angela Merkel’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile  yaptığı görüşmeden  sonuç çıkmamasının ardından askerlerin İncirlik üssünden  çekilmesi gerektiğini belirten Annen, bu konuda doğru yolda olduklarını kaydetti.

"ALMAN ASKERLERİNİN ORTADOĞU'DA HİÇBİR İŞİ YOK"

Sol Parti Milletvekili Gregor Gysi de, Almanya’nın DEAŞ’e karşı bu  şekilde yaptığı  mücadeleye karşı olduklarını belirterek, ABD’nin Almanya’yı  savaşın  tarafı yaptığını belirtti.

"Ben Alman askerlerinin Ortadoğu’da hiçbir işi olmadığına inanıyorum."  diyen Gysi, Alman askerlerinin tümüyle bölgeden çekilmesini talep etti.

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir de, Başbakan Merkel’i  eleştirerek, Türkiye’de yapılan 16 Nisan referandumu öncesinde Merkel’in ülkedeki  muhalefet partileriyle görüşmediğini söyledi.

CDU/CSU adına söz alan Reinhard Brandl ise Alman askerlerinin  İncirlik'ten çekilmesinin doğru olduğunu belirtti.  Brandl ayrıca FETÖ'nün darbe  girişiminin ardından Almanya'ya iltica talebinde bulunanları kastederek ''Temel  haklar, ziyaret hakkıyla pazarlık konusu olamaz.''  ifadesini kullandı. 

ALMANYA'NIN İNCİRLİK'TEKİ BİRLİKLERİ

Terör örgütü DEAŞ karşıtı koalisyonda yer alan Almanya, İncirlik  üssünde 6 Tornado keşif uçağı ve bir yakıt ikmal uçağının yanı sıra yaklaşık 260  kişilik askeri birlikle görev yapıyor.

Almanya, Türkiye’nin Alman milletvekillerinin söz konusu birliği  ziyaret etmesini uygun bulmaması üzerine askerlerini İncirlik’ten çekmeyi  gündemine almıştı.
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »