Almanya'dan skandal karar!

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinin Gaggenau kentinde bu akşam yapılması öngörülen ve konuşmacı olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın katılacağı duyurulan toplantı için verilen izin geri çekildi. İptale gerekçe olarak yoğun talep ihtimali üzerine otoparkın yetersizliği gösterildi.

2 Mart 2017 Perşembe 18:37
Almanya'dan skandal karar!
Almanya yeni bir skandala daha imza attı. Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın telekonferansla bağlanacağı mitinge izin vermeyen Almanya, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın  Baden-Württemberg eyaletinin Gaggenau  kentinde, konuşma yapacağı Avrupalı Türk  Demokratlar Birliği’nin (UETD) düzenlediği etkinliğe "park yeri ve girişlerin  yeterli olmadığı" gerekçesiyle iptal edildi.

 Gaggenau belediyesi, yaptığı açıklamada, UETD’ye kiraladığı bir  salonda düzenlenecek etkinlik için verdiği izni geri çektiğini duyurdu.  Açıklamada, UETD Gaggenau şubesinin kuruluş etkinliğinin  gerçekleştirmesinin planlandığı, Adalet Bakanı Bozdağ’ın misafir konuşmacı olarak  yer almasının duyulmasıyla bölge dışından da medya ilgisinin arttığı  kaydedildi.    Etkinliğe bölge dışından çok fazla ziyaretçinin gelmesinin beklendiği  iddia edilen açıklamada, söz konusu salonun park yerlerinin ve girişlerin yeterli  olmayacağı öne sürüldü. Belediyenin açıklamasında, bu sebepten dolayı UETD’ye verilen iznin  geri çekildiği bildirildi.

TEPKİ TOPLADI 

16 Nisan'da yapılacak anayasa referandumu öncesinde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Gaggenau kasabasında Festhalle Bad Rotenfels salonunu yapılacak olan toplantısı, belediye tarafından makul bir gerekçe gösterilmeden iptal edilmesi, etkinliğe katılacak olan Türkler arasında tepkiyle karşılandı.UETD yetkililerinin etkinlik için başka bir salon arama çalışmalarına başladığı kaydedildi.

'TERÖRİSTE TOPLANTI GÖSTERİ HAKKI VAR'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Almanya'da konuşmasının iptal edilmesi üzerine, "Teröristler kendini ifade edebiliyor, onlar için toplantı hakkı var, gösteri hakkı var ama demokratik bir ülkenin bakanı, bir toplantıda görüşlerini açıklamasına imkan ve izin verilmiyor. Bunun adı demokrasi değildir. Bu demokrasiyi içselleştirmemiş olmanın somut bir göstergesidir" dedi.
Adalet Bakanı Bozdağ: " Maalesef bugün izinleri alınmış, her türlü çalışması yapılmış bir buluşmayı yapma fırsatı bulamadık. Her defasında insan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü, ifade özgürlüğü üzerine konuşmalar yapan ve kendileri dışındaki herkesi bu konudaki eksikleriyle suçlayan, bunu eleştiri haline getiren Alman makamlarının, Türk toplumun bir toplantı yapmasına tahammül etmemesi kabul edilebilir bir şey değildir." dedi.

BİZDE İPTAL ETTİK

Bozdağ, "Gaggenau şehrindeki toplantıya gitmiş olsaydık Almanya Adalet Bakanı'nın talebi üzerine bir görüşmemiz olacaktı. Randevulaştık. Karlsruhe'de buluşup saat 18.00'de bazı konuları birlikte ele alma imkanımız olacaktı. Ancak Gaggenau'da yapılacak toplantı iptal edilince ben de Adalet Bakanıyla olan bu randevuyu iptal ettim. Bu toplantı olmayacak, buradan Türkiye'ye döneceğiz." diye konuştu.

BAKAN ZEYBEKÇİ'NİN TOPLANTISI DA İPTAL EDİLDİ 

Öte yandan AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi tarafından Köln'de organize edilen ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılacağı toplantının da iptal edildiği duyuruldu. Avrupa Türk Demokratlar Biriliği tarafından yapılan açıklamada salonların iptal edildiği, alternatif salonların arandığı duyuruldu. Adalet Bakanı Bozdağ, da Zeybekçi'nin toplantısının iptal edildiğin doğruladı. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »