Almanya'nın isteğine rağmen Türkiye'den vazgeçmediler!

Almanya ve Avusturya'nın müzakereleri durdurma çağrısı yankı bulmadı, Fransa, İngiltere, Finlandiya, Hollanda, Macaristan, İrlanda, Estonya ve Litvanya gibi ülkeler iplerin kopmamasını istiyor. Avrupa Birliği'nin zirvesinden peş peşe açıklamalar gelirken, uluslararası örgütün yönetimi de Almanya'yı yalnız bıraktı.

8 Eylül 2017 Cuma 19:38
Almanya'nın isteğine rağmen Türkiye'den vazgeçmediler!
Çalkantılı yarım yüzyılı çoktan geride bırakan Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkileri, bir dönüm noktasında. Ekim ayındaki liderler zirvesi öncesi Estonya'nın başkenti Tallin'de bir araya gelen AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in müzakereleri durdurma çağrısına destek vermedi. Fransa lideri Emmanuel Macron da dün yaptığı açıklamada ilişkilerin kopmasına karşı olduğunu ilan etmişti.

AB'den ayrılmaya hazırlanan İngiltere'nin Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Ankara'nın AB'den uzaklaştırılmaması gerektiğini belirtti: "Türkiye çok büyük ve hepimiz için stratejik olarak çok önemli bir ülke."

İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney: "AB'nin Türkiye'ye yakın durması önemli. Ankara ile diyalog kanalı açık tutulmalı ve üyelik süreci devam etmeli."

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto: "Türkiye ekonomisi çok hızlı bir şekilde güçleniyor. Türkiye'nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma yönünde büyük bir iradesi var. Türkiye ile stratejik bir ortaklık oluşturmak AB'nin temel çıkarları arasında yer alıyor."

Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders: "Almanya'nın Gümrük Birliği önerisine katılıyoruz ancak müzakereler konusunda Almanya'nın tutumunun genel seçimlerden sonra daha da netleşeceğini düşünüyorum. Bekleyip göreceğiz. Seçimlerden sonra bunu değerlendirecek zamanımız olacak."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »