20 Şubat 2019, Çarşamba

Alperen Sakin davasında flaş gelişme

İzmir'in Çiğli ilçesinde okul servis minibüsünde unutulmasının ardından yaşamını yitiren 3 yaşındaki Alperen Sakin'in ölümünde ihmali bulunduğu öne sürülen öğretmen Nurcan A'nın yargılanmasına başlandı.

16 Kasım 2018 Cuma 17:50
Alperen Sakin davasında flaş gelişme
Olayla ilgili 6 sanığın 5 yıl ile 9 yıl arasında değişen hapis  cezalarına çarptırıldığı davada tanıklık yapan, çocuğun ölümünde ihmali bulunduğu  iddiasıyla hakkında dava açılan tutuksuz sanık Nurcan A, Karşıyaka 2. Asliye Ceza  Mahkemesinde ilk kez hakim karşısına çıktı.

 Duruşmada müştekiler Serkan ve Buket Sakin ile taraf avukatlarının  yanı sıra İzmir Barosu avukatları da yer aldı.

Sanık Nurcan A, savunmasında önceki davada tanık olarak ifade verirken  olayı olduğu gibi anlattığını belirterek, "Benim ayrıca bilirkişinin belirttiği  gibi diğer öğretmeni uyarma gibi bir sorumluluğum yok, ben sadece kendi  öğrencilerimden sorumluyum. Suçsuzum, beraatimi istiyorum." diye konuştu.

Sanık Nurcan A, diğer davada cezaya çarptırılan okul müdürü Bekir G'nin olay tarihinde izinli olduğu için kendisini müdür vekili atadığına ilişkin  bilgisinin bulunmadığını, bunu olaydan sonra öğrendiğini iddia etti.

 "Alperen'in okulda olmadığı bana saat 17.00'de soruldu." diyen Nurcan  A, şunları kaydetti:

"Alperen, şoför koltuğunun arka tarafında değil, hemen bir yan  tarafında, kapı tarafında ikinci koltuktaydı. Alperen'i kucağıma aldığımda  gözleri açıktı, vücudunda morluklar vardı. Alperen'in annesi hastane bahçesinde  acil kapısının önünde bekliyordu. Kötü gözüküyordu. Kendisi ne olduğunu sordu.  Ben de yanlış bir beyanda bulunmak istemediğim için 'Büyük yaş öğretmeniyim,  bilmiyorum.' dedim. Annesi bana 'Çocuğu ben size verdiğimde burnu bile  kanamıyordu.' dedi. Ben anneye 'Çocuğunuz serviste unutuldu' diyemedim.

Ahmet S. (önceki davanın sanıklarından) beni aradı. Savcıya olayın  uyku odasında olduğunu söylememi istedi. Ben de böyle bir ifade veremeyeceğimi,  ailenin acılı olduğunu söyledim."

SOSLYAL MEDYADAN SİLİNEN KUTLAMA FOTOĞRAFISI 

Müşteki avukatı Onur Keleş, sanığa "Kullanmakta olduğun Facebook  hesabı var mı? Okulda bir doğum günü kutlaması yapılıyor. Bu doğum günü  kutlamasından hiç mi fotoğraf çekilmedi? Çekilmişse niye hepsi silindi?" sorusunu  yöneltti.

Olay günü anaokulundaki doğum günü kutlamasıyla ilgili sosyal medyada  paylaşılan fotoğrafları, Ahmet S'nin kardeşinin talebi üzerine sildiğini,  kendisinde fotoğraf bulunmadığını söyleyen Nurcan A, "Ancak doğum günü olan  çocuğun annesinden isteyebilirim. Ben, onda doğum günü fotoğrafı var diye  biliyorum." yanıtını verdi.

Alperen'in annesi Buket Sakin'in "Benim Alperen'e sabah giydirdiğim  şort ile Nurcan'ın Alperen'i kucağında taşıdığı şort farklıydı." demesi üzerine  Nurcan A, "Ben Alperen'in şortunu değiştirmedim. Değiştiren de görmedim.  Alperen'i kucağıma aldığımda gözleri pusluydu. Nefes alıp vermesi yoktu.  Alperen'i servisten ilk aldığımda yaşayıp yaşamadığına dikkat etmedim, yaşıyor  ümidiyle aldım." beyanında bulundu.

Baba Serkan ve anne Buket Sakin, sanığın cezalandırılmasını istedi.

Hakim, doğum günü partisiyle ilgili fotoğraf ve video varsa  getirilmesine ve ilgili velinin tanık olarak dinlenmesine, tüm delillerin  bildirilmesi için taraflara ek süre verilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Müşteki avukatı Onur Keleş, duruşmanın ardından yaptığı açıklamada,  Alperen'in olay günü okulun içine alınıp alınmadığını öğrenmek istediklerini  belirterek, bu nedenle o günkü doğum günü kutlamasına ilişkin fotoğraflara  ulaşmaya çalıştıklarını söyledi.

OLAY

Çiğli ilçesinde 15 Ağustos 2017'de anaokuluna gitmek için sabah  saatlerinde evinden alınan ancak unutulduğu okul servis minibüsünde baygın  bulunan 3 yaşındaki Alperen Sakin, kaldırıldığı hastanede hayatını  kaybetmişti. 

19 Temmuz'daki karar duruşmasında Alperen Sakin'in ölümünde ihmalleri  bulunduğu ve delilleri ortadan kaldırmaya teşebbüs ettikleri gerekçesiyle 6 sanık  hakkında 5 yıldan 9 yıla kadar hapis cezaları verilmişti.

Bu davanın sanıkları arasında bulunmayan öğretmen Nurcan A. hakkında  da çocuğun ölümünde ihmali bulunduğu iddiasıyla dava açılmıştı.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »