19 Temmuz 2018, Perşembe

Altı ayda 84 kilogram ''bonzai'' ele geçirildi

Emniyet Genel Müdürlüğünce, 2014 yılının ilk altı ayında Marmara Bölgesi'nde 84 kilogram ''bonzai'' (sentetik kannabinoid) ele geçirildi.

6 Temmuz 2014 Pazar 5:48
Altı ayda 84 kilogram ''bonzai'' ele geçirildi
Emniyet Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, 2014 yılının ilk altı aylık döneminde, Kaçakçılık ve Organize İşlerle Mücadele (KOM) birimleri tarafından Marmara Bölgesi'nde 89 kilogram bonzai ele geçirildi, 2 bin 292 şüpheli soruşturma konusu yapıldı.

Verilere göre, Türkiye genelinde 141 kilogram sentetik kannabinoid ele geçirildi ve bu konuda 3 bin 712 şüpheli bulunuyor. Ülke genelinde ele geçirilen sentetik kannabinoidin yüzde 62'lik kısmı, Marmara Bölgesi'nde ele geçirildi.

Ayrıca, 2014 yılında Marmara Bölgesi'nde üç ayrı mutfak tipi sentetik kannabinoid imalathanesi de ele geçirildi.

Ortak mücadele stratejisi belirlenecek

KOM Daire Başkanlığı, risk boyutunun arttığı değerlendirilen sentetik kannabinoidlerle mücadele kapsamında çeşitli çalışmalar yürütüyor.

Mücadele esaslarını gözden geçirerek yeni ve ilave tedbirler almak üzere, sentetik kannabinoidlerin en çok görüldüğü illerin katılımıyla çalıştay düzenlendi.

Kurumların sentetik kannabinoidlere ilişkin bilgi eksikliklerini gidermek, mücadele kapasitelerini artırmak ve ortak mücadele stratejisi belirlemek amacıyla İçişleri Bakanlığı koordinesinde Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Adli Tıp Kurumu Başkanlığı yetkililerinin katılımıyla iki ayrı toplantı tertip edildi.

İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine gönderilen bir yazıyla sentetik kannabinoidlere dikkat çekildi ve adli/idari tedbirlerin artırılması istendi.

Bu çalışmaların yanı sıra uyuşturucu sokak satıcılarına ve geri plan organizatörlerine yönelik operasyonlara aralıksız devam ediliyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ekseninde başta aileler olmak üzere halkı bilinçlendirmek amacıyla kamu spotu hazırlığı ile KOM Daire Başkanlığı'nın kitapçık çalışmaları sürüyor.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »