26 Mayıs 2018, Cumartesi

Altın ters köşe yaptı

İsviçre referandumundan 'hayır' sonucu çıkması ile 1.142 dolar seviyelerine kadar gerileyen altının onsu küresel borsalarda volatilitenin yoğun olmasıyla sert yükselişe geçerek 1.200 doları aştı.

2 Aralık 2014 Salı 2:18
Altın ters köşe yaptı
İsviçre referandumunda merkez bankasının altın rezervlerini tüm rezervlerin yüzde 20 oranında tutmasını öneren teklifin reddedilmesinin ardından 7 Kasım'dan bu yana en düşük seviyeye gerileyen altında düşüş kalıcı olmadı. Haftaya 1.167 dolardan başladıktan sonra 1.142 dolara kadar gerileyen altının onsu borsalarda ciddi satış görülmesiyle tekrar yükselişe geçerek gün sonuna doğru 1.200 doları aştı. 

Saat 18:45 itibariyle altın uluslararası piyasalarda 1.204 dolardan işlem görüyor.

1.180 dolar önemli bir destek noktası

"İsviçre referandumu kalıcı etki yaratmadı. Küresel piyasalarda volatilitenin yoğun olması güvenli liman ihtiyacı doğurdu. Tepki yükselişi gün içinde kalıcı etki yaratınca ons fiyatı 1.200 doların üstüne çıktı.


Yeni yüksek bir dalganın gelmesi durumunda 1.208 dolar seviyesi önemli bir direnç noktası. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1.180 dolar kırılırsa ciddi bir satış baskısı gelebilir" dedi.


Gözler Fed'de...

Bundan sonraki süreçte fiyatların ABD Merkez Bankası (Fed) politikalarına ve diğer gelişmiş ekonomilerdeki parasal genişlemelere yönelik adımlara odaklanması bekleniyor. Fed politikalarından sapma olmadıkça da altında yükseliş trendinin kalıcı olması beklenmiyor.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »