Altın yılın en düşük seviyesinde

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı, Fed'in faiz tahminini yükseltmesi ve doların değer kazanmasının etkisiyle yılın en düşüğüne yakın seviyede seyrediyor. Türkiye’de de 1 gram altın 87.50 lira, çeyrek altın da 143.30 lira oldu.

19 Eylül 2014 Cuma 3: 4
Altın yılın en düşük seviyesinde
Eylül ayı başından itibaren düşüş trendinde bulunan altının ons fiyatı bugün 1.216,04 dolar ile 2 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Altının onsu 2 Ocak'ta en düşük 1.203,20 seviyelerinden alıcı bulmuştu.

Analistler, Yellen'ın faizlerin artırılması konusunda yeni bir söyleme geçmesi durumunda altında mevcut değer kayıplarının artabileceğini belirtiyor. Altının onsunun teknik olarak 1.250 dolar direncinin üzerine çıkılmadığı sürece satış baskısının aralıklı olarak devam edeceğini ifade eden analistler, 1.210 ve 1.196 seviyelerinin önemli destek konumunda bulunduğunu kaydediyor.

"Altında kalıcı bir yükseliş beklememek gerek"

AA muhabirinin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Marbaş Menkul Değerler Araştırmalar Müdürü Üzeyir Doğan, toplantıdan çıkan en önemli sonucunFed üyelerinin gelecek dönemlerdeki faiz oranlarına ilişkin artış beklentisi olduğunu ifade etti. 

"2015 sonu için tahmin edilen yüzde 1,375 (önceki tahmin yüzde 1,125) faiztahmini için yılın ilk yarısı içinde faiz artış sürecinin başlayacağı tahmin ediliyor" diyen Doğan, bu nedenle Fed'in uzun süre ifadesini tekrarlasa da açıklamasının ana fikrinde faiz artışının yılın ilk yarısında yapılması olduğunu kaydetti. Doğan, bu nedenlerle doların uluslararası piyasada değer kazanma sürecine girdiğini anımsatarak, altının ise hem faiz artışı hem de doların değer kazanmasıyla ters orantılı bir yapıya sahip olduğunu belirtti. Bu nedenle dün gece karar sonrası altın fiyatlarında yeni bir düşüş görüldüğüne işaret eden Doğan, faiz artışı durumunun fiyatlara tam olarak yansıyana kadar da altında kalıcı bir yükseliş beklenmemesi gerektiğini vurguladı.

Doğan, mevcut düşüş trendi içinde zaman zaman tepkiler olacak olsa da bu tepkilerin mevcut konjonktürde bir yükselen trende dönüşme ihtimalinin çok zor olduğunu aktararak, bu süreçte kırılan her desteğin yeni güçlü direnç olarak takip edilmesi ve bu seviyelerin yeni satış fırsatı olarak değerlendirilmesinin daha doğru olacağını belirtti.

"Teknik olarak 1,240 seviyesinin ilk güçlü direnç olmakla birlikte 1,275 dolarorta vadede geçilmesine çok düşük ihtimal verdiğimiz seviyemiz" diyen Doğan, aşağıda ise bu seviyelerin altında kalındığı sürece 1,160 ve 1,180 dolararalığı ve o bölgede oluşacak baskı ile bu seviyelerin altında rakamların gündeme gelebileceğini vurguladı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »