Amanoslar’da ilk kez ’Vaşak’ görüntülendi

Orman ve Su İşleri Osmaniye Şube Müdürlüğü’nün kurduğu fotokapanlarla Amanos Dağları’nda ilk kez ’Vaşak’ görüntülendi. Giresun'da da kurulan 18 fotokapan kurulduğunu belirtildi

20 Haziran 2016 Pazartesi 20:12
Amanoslar’da ilk kez ’Vaşak’ görüntülendi
Osmaniye sınırları içerisinde bulunan büyük memeli hayvan türlerinin ve popülasyon yoğunluklarının fotokapan yöntemi ile tespit edilmesine yönelik çalışmalarda, Amanoslar’da olduğu söylenen ancak bugüne kadar hiç görüntülenemeyen vaşak, fotokapana düştü. Hayvanların geçiş güzergahları arasında bulunan 14 noktaya yerleştirilen sensörlü ve gece görüş özelliğine sahip fotokapanlardan biri tarafından Çardak Yaylası mevkisinde kaydedilen vaşak, söylentilerin doğru olduğunu gösterdi.

YABAN KEÇİSİ DE İLK KEZ GÖRÜNTÜLENMİŞTİ

Fotokapanlar ile bölgede daha önce de Karaca, yaban domuzu, tilki, oklu kirpi, kuyruksüren ve benzeri yaban hayvanları da saptandı. Yöredeki birçok vatandaş tarafından söylenen, hatta hikayelere de konu olan ’Yaban keçisi’ de geçen yıl ilk kez fotokapanlar yardımıyla Amanos Dağları’nın Düldül Dağı mevkisinde görüntülendi.

KEDİGİLLER FAMİLYASINDAN

Vaşak, kedigiller familyasından olup kedilere benzemekle birlikte normal kediden 5 kat daha ağır. En irileri 30 kilo civarında. Kulakları normal kediye kıyasla daha uzun ve uçları tüylü. Kış bastırdığında ise sadece kulaklarının üzeri değil tüm vücudu kalın bir tüy tabakası ile kaplanıyor. Renkleri kum renginden koyu kahveye kadar değişiyor. Evcilleştirilebiliyor.

"GİRESUN'DA VAŞAK POPÜLASYONU ARTIYOR"

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü  Giresun Şube Müdürü Ertan Kuduban, Alucra ilçesi kırsalında bir vaşak  görüntülendiğini belirterek, ilde vaşak popülasyonunun arttığını bildirdi.

Kuduban, bölgede yaban hayatının  gelişimini gözlemek amacıyla il geneline 18 fotokapan kurulduğunu ifade etti.  Kuduban, Alucra ilçesine bağlı Doludere köyü kırsalındaki kapanın önceki günlerde  bir vaşağı görüntülediğini kaydetti.

Vaşakların gün içerisinde nadir görüldüğünü ifade eden Kuduban,  "Vaşaklar gece avlanır. Gündüz saatlerinde nadiren görülür. Gün içerisinde olması  nedeniyle Alucra'daki fotokapan hayvanın görüntüsünü çok net almış" dedi.

Kuduban, yaptıkları araştırmalar ve incelemelere göre kediye benzeyen  bu hayvanların bölgedeki popülasyonunun arttığını bildirerek, özellikle  Giresun'un iç kesimdeki bölgelerinde bu hayvanların ciddi varlığının söz konusu  olduğunu, bu durumun kendilerini sevindirdiğini söyledi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »