Amasya'da ağaç katliamı

Parktaki ağaçlar kesildi, sosyal medya ayağa kalktı

4 Haziran 2014 Çarşamba 7: 0
Amasya'da ağaç katliamı
Amasya "Banklar Parkı"nda dün akşam benzin istasyonu alanı açmak için 137 ağaç kesildi, sosyal medya ayağa kalktı.

Amasya'da Borsa İlköğretim Okulu'nun karşısında bulunan "Banklar Parkı"nda dün akşam hareketli saatler yaşandı. Parktaki ağaçların kesildiği haberinin sosyal medyada dalga dalga yayılmasıyla organize olan bir grup, ekiplere engel olmak için parkta kamp kurdu. Sabaha kadar nöbet tutan vatandaşlar, parkta 137 ağacın kesilmesine tepki gösterdi. Kalan ağaçların da kesilerek açılacak alana benzi istasyonunun yapılmak istendiğini söyleyen Amasyalılar, parklarına sahip çıkıyor. 
Sabah saatlerinden itibaren de Amasya'daki ağaç eylemine destek arttı. 
Alanı çeviren sac levhaları yıkarak tepki gösteren vatandaşlar, ağaçların kesilerek okula çok yakın olan bu noktaya benzin istasyonu yapılmasını istemiyor.

Park çevresinde çok sayıda polis güvenlik önlemi alırken, bir polis memurunun kalabalığı dağıtmak için silahını çekerek havaya 2 el ateş etmesi tepkiye neden oldu. 

Eğitim Sen Amasya Şubesi yöneticileri ve TEMA Vakfı üyeleri de ağaçların kesilmesine tepki gösterdi. Olay yerinde açıklama yapan Amasya Barosu avukatlarından Umut Yolcu, “Amasya Barosu olarak biz hemen bir dilekçe vereceğiz. Birincisi burada tehlike sorumluluğu söz konusu. Burası kesinlikle ve kesinlikle halk için. Vatandaş için şurada oturan insanlar için burada kesinlikle istasyon yapılamaz” diye konuştu.

Halkın piknik alanı olarak kullandığı, Borsa İlkokulu’na 50 metrelik mesafede bulunan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları’na (TCDD) ait 3,5 dönümlük arsanın, bir petrol şirketine satıldığı ve oradan da ihale ile 49 yıllığına başka bir şirkete kiraya verildiği iddia ediliyor.  

 


OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »