Anadolu'nun tınıları Balkanlarda duyulacak

Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi (AÜ) iş birliğiyle gerçekleştirilecek Hayata Aşık Balkanlar temalı turne kapsamında AÜ Senfoni Orkestrası, Balkanlardaki 6 ülkede konser verecek.

26 Haziran 2013 Çarşamba 20:57
Anadolu'nun tınıları Balkanlarda duyulacak

AÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Ahmet Bülent Alaner, yaptığı açıklamada, projenin Türkiye'deki üniversiteler arasında yapılmış en büyük etkinliklerden birisi olduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile AÜ işbirliğiyle 29 Haziran-15 Temmuz'da gerçekleştirilecek turne kapsamında 100 kişilik ekibin görev alacağını ifade eden Prof. Dr. Alaner, şöyle konuştu:

"Bir hayalle başlayan çalışmamız Dışişleri Bakanlığı ve AÜ Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın'ın desteğiyle gerçeğe dönüştü. Bu konserlerde 'Hayata Aşık Balkanlar' temasıyla yola çıkıyoruz. Balkan ülkelerinde yaşama sıkı sıkıya sarılmış, acılara rağmen hayata aşık olan insanlara, Anadolu'nun farklı renklerini, seslerini duyurmak, Türkiye'nin Balkanlardaki ve dünyadaki tanıtımını yapmayı amaçlıyoruz. İlk konserimizi Bulgaristan'ın Filibe kentindeki Antik Tiyatro'da vereceğiz. Daha sonra Sofya Ulusal Radyosu'nda konserimiz tekrarlanacak. Bunun ardından Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'ya geçeceğiz. Saraybosna Ulusal Tiyatrosu'ndaki konserimizin ardından Kosova Cumhuriyeti'nin başkenti Priştine'ye gideceğiz. Bu kentteki Kırmızı Salonu'ndaki konserden sonra Arnavutluk'un başkenti Tiran'da dinleyicilerle buluşacağız. Makedonya'nın Manastır kentindeki, Atatürk'ün eğitim aldığı Askeri İdadisi'nin avlusunda konseri tekrarlacağız. Bu konserin ardından Yunanistan'ın Volos kentindeki Uluslararası Volos Müzik Fesvitali'nin açılış orkestrası olarak son konserimizi vereceğiz. Türkiye'yi ve AÜ'yü Balkanlarda en iyi şekilde tanıtmayı amaçlıyoruz."

Prof. Dr. Alaner, turnede orkestranın şefliğini Hakan Şensoy'un üstleneceğini belirterek, konserlerin solistliğini piyanist Gökhan Aybulus, piyanist Toros Can ve keman sanatçısı Cihat Aşkın'nın yapacağını da sözlerine ekledi.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »