21 Haziran 2018, Perşembe

Anayasa Mahkemesi'nden flaş kararlar

Anayasa Mahkemesi'nden flaş karar. Anayasa Mahkemesi, görevden alınan memurların iki yıl göreve dönmelerini engelleyen yasayı iptal etti.

3 Ekim 2014 Cuma 2:21
Anayasa Mahkemesi'nden flaş kararlar
-Anayasa Mahkemesi kamuda görevden almaların iptaline ilişkin mahkeme kararlarının 2 yıl içinde uygulanacağına dair düzenlemenin yürütmesini durdurdu. 

Yüksek Mahkeme torba yasadaki "kolluk teşkilatı kadrolarına  yapılan görevden alma işlemleri hakkında verilen mahkeme kararlarının 2 yıl  içinde yerine getirileceği, bu işlemlerle ilgili mahkeme kararlarının yerine  getirilmemesinin ceza soruşturmasına konu edilemeyeceğini" düzenleyen hükmü iptal  etti ve yürürlüğünü durdurdu.

-AYM, TİB'in yargı kararı kararı olmaksızın internet trafiğini izleme yetkisini de iptal etti. Anayasa Mahkemesi, torba yasadaki "milli  güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi nedenlerinden  bir veya bir kaçına bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde, internet  erişiminin engellenmesi yetkisini Telekomünikasyon İletişim Başkanına veren  düzenlemeyi" de iptal etti.

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin mayıs ayında yaptığı iptal başvurusunun 25 Eylül'de ilk incelemesini yaparak esastan görüşme kararı almıştı.  Ve hemen bir hafta sonra da esastan görüşmek üzere gündemine almıştı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »