Anayasa Mahkemesi'nden 'raportör' açıklaması

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, mahkemedeki görevi sona erdirilerek üniversitedeki görevine iade edilen raportörün iddiaları üzerine yazılı açıklamada yaptı.

6 Eylül 2014 Cumartesi 18:55
Anayasa Mahkemesi'nden 'raportör' açıklaması
İthamların asılsız, iddiaların da mahkeme mensuplarını yıpratma amacına dönük olduğu belirtilen açıklamada, 'Anayasa Mahkemesi, herhangi bir siyasi partinin grubun, cemaatinin ya da başka güç odaklarının etkisi, telkini yada yönlendirmesiyle hareket eden değil, Anayasa, evrensel hukuk ve temel hak ve özgürlüklere bağlı kalarak kararlarını veren bir kurumdur' denildi. 

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'nın konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklama şöyle: 'Bazı yazılı ve görsel medya organlarında, mahkememiz ve mensupları hakkında haksız ve temelsiz iddiaların yer alması nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunluluğu doğmuştur. Daha önce mahkememizde görev almış ancak mesleki yetersizlik ve uyumsuzluk nedeniyle mahkememizdeki görevi sona erdirilerek üniversitesindeki asli görevine iade edilen bir raportörün, Anayasa Mahkemesi mensupları hakkında hayali kurgu mahsulü, asılsız, mesnetsiz ve hezeyan niteliğindeki açıklamalarının gerçekle uzaktan ve yakından ilgisi yoktur. 

Asılsız itham ve iddiaların mahkemeyi ve mensuplarını yıpratma amacına dönük olduğu yapılan tertiplerden açıkça anlaşılmaktadır. Çeşitli medya organlarının sözkonusu raportörün asılsız iddialarını kullanarak mahkemeyi ve mensuplarını siyasi bir kavganın tarafı haline getirme çabalarının farkında olduğumuz bilinmelidir. 

Anayasa Mahkemesi, herhangi bir siyasi partinin grubun, cemaatinin ya da başka güç odaklarının etkisi, telkini yada yönlendirmesiyle hareket eden değil, Anayasa, evrensel hukuk ve temel hak ve özgürlüklere bağlı kalarak kararlarını veren bir kurumdur. Bu kurumsal duruşumuzu etkilemeye asla izin verilmeyecektir. Son zamanlarda mahkemeden çıkan kararların niteliğine bakılacak olursa, bazı medya organlarının yakıştırmaya çalıştığı iddialarla örtüşmediği vicdan sahibi herkesin ortak düşüncesidir. 

Mahkememiz özgürlükçü, adil, bağımsız ve tarafsız duruşuyla ülkemizde hukuka ve yargıya olan güveni sağlamaya kararlı biçimde devam edeceği kamuoyuna saygıyla duyurulur.' 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »