Andrew Mango hayatını kaybetti

"Atatürk - Modern Türkiye'nin Kurucusu" adlı kitabın İngiliz yazarı Andrew Mango dün gece hayatını kaybetti. 7 yaşına kadar Türkiye’de yaşadıktan sonra ailesiyle İngiltere’ye göç eden tarihçi Türkiye’de Atatürk araştırmalarıyla tanınıyordu.

7 Temmuz 2014 Pazartesi 19: 9
Andrew Mango hayatını kaybetti
Andrew Mango İstanbul’da doğdu. Dil öğrenimini, Londra’daki School of Oriental Studies’de Farsça ve Arapça öğrenerek geliştirdi.

Büyük İskender olayının islamiyet içinde yer alan biçimleri üzerine yaptığı araştırmayla doktorasını verdi. 1947’de öğrenciyken katıldığı BBC’de 14 yıl boyunca Türkçe Yayınlar bölümünün yöneticiliğinde bulundu.

Burada Güney Avrupa ve Fransızca Yayınlar Müdürü'yken 1986’da emekliye ayrıldı. O günden bu yana, bütün çalışmalarını Türkiye’yle ilgili konularda araştırmalara ayırdı. Mango’nun, Türkiye’yle ilgili ilk yazısı 1957 yılında Political Quarterly adlı dergide yayınlandı.

Turkey ve Discovering Turkey adlı tanıtıcı çalışmalarını Turkey: The Challenge of a New Role (1994) adlı kitabı izledi. Türkçe’de Atatürk (Modern Türkiye’nin Kurucusu) 2000 yılında yayımlandı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »