Angela Merkel: Türkiye önemli bir partner

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Meclis'te (Bundestag) yaptığı konuşmada AB bütçesi, Türkiye, Suriye konularına değindi.

27 Haziran 2013 Perşembe 19:52
Angela Merkel: Türkiye önemli bir partner

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Westerwelle'nin Türkiye'de yaşanan olayları göz önünde bulundurduğunu ve ona göre iyi bir öneri getirdiğini anlattı. Angela Merkel, Türkiye ile ilgili konuşmasının son bölümünde ise "gösteri hakkı, hukuk devleti, din ve düşünce özgürlüklerinin, kendileri için pazarlık konusu olmayacağı" ifade etti.

SURİYE KONUSU

Hristiyan Demokrat Parti (CDU) Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel, Suriye'de ölü sayısının her geçen gün arttığına dikkati çekerek, Suriye'nin tüm bölge için tehlike oluşturduğunu belirtti.

Almanya olarak Suriye'deki muhalefete silah sevkıyatı hariç her türlü desteği vereceklerini dile getiren Merkel, geçici hükümet konusunun G-8 Zirvesi'nde konuşulduğunu ve Suriye halkının kendi geleceğine karar vermesi gerektiğini anlattı.

Birleşmiş Milletler kimyasal silah gözlemcilerinin Suriye'ye girişine izin verilmesi gerektiğini vurgulayan Merkel, Suriye'deki insanların çok zor durumda olduklarını, Almanya ve G-8 ülkelerinin maddi yardımda bulunacağını hatırlattı.

AB BÜTÇESİ

Almanya Başbakanı konuşmasında AB'ye de çağrıda bulunarak Avrupa Parlamentosu'nun bu yaz döneminden önce 2020 yılına kadarki bütçe konusunda karar almasını, aksi takdirde Avrupa'da birçok işsizin oluşacağını söyledi. ''Zaman tükeniyor'' diyen Merkel, bu konuda karar alınmasının hızlanmasını istedi.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »