Anıtkabir'de sevgi seli

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 75'inci yılında Anıtkabir'i dolduran vatandaşlarca anıldı.

11 Kasım 2013 Pazartesi 1: 7
Anıtkabir'de sevgi seli

Atatürk'ün vefat ettiği saat olan 09.05'te düzenlenen devlet töreninin ardından Anıtkabir'in kapıları vatandaşlara açıldı. Ellerinde Türk bayrakları, Atatürk posterleri olan çok sayıda vatandaş, büyük önderin manevi huzuruna çıktı.

Yaşlı ve genç çok sayıda kişi Atatürk'ün mozolesine çiçek bıraktı, dua etti. Anıtkabir'e gelen bazı gruplar "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sloganları attı, öğrenci andını okudu. Yoğunluk nedeniyle mozole binasına çıkmakta güçlük çeken vatandaşlar, zaman zaman merdivenlerde beklemek zorunda kaldı.

Bu arada Anıtkabir Komutanlığınca düzenlenen "Etnografya'dan Anıtkabir'e 60'ıncı yıl etkinlikleri" kapsamında Anıtkabir, Atatürk'ün naaşının nakledildiği 10 Kasım 1953 yılındaki törende olduğu gibi hazırlandı. Mozole binasına 12 metre uzunluğunda Türk bayrağı asıldı, törende izciler ve seğmenler de görev aldı.

Etkinlikler kapsamında Türkiye Çiçekçiler Federasyonunca Anıtkabir'e çok sayıda çiçek getirildi, Hitabet Kürsüsü'nün bulunduğu alana çiçeklerden hazırlanan büyük boy Türk Bayrağı ve Atatürk resmi konuldu.

Bayrak direğinin bulunduğu alandaki merdivenin karşısına dev ekran kuruldu. Burada "Dolmabahçe'den Anıtkabir'e" belgeseli, Anıtkabir'in inşasına ilişkin belgesel ile fotoğraflar gösterildi. Ayrıca basın, sanat ve spor dünyasından önemli kişilerin mesajlarına yer verildi.

Anıtkabir Derneği Hediyelik Eşya Satış Reyonu'nda satışa sunulan 60'ıncı yıl hatıra parası ve dört mevsim Anıtkabir kartpostal setine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Havanın kararmasının ardından Anıtkabir'in meşaleleri de yakılacak.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »