23 Mayıs 2018, Çarşamba

Ankara Valiliği'nden 'MP-5' açıklaması

Ankara Valiliğince 15 Temmuz FETÖ'nün darbe girişiminde Ankara Emniyet Müdürlüğünden teşkilat mensuplarına dağıtılan silahlardan sadece bir MP-5 makineli tabancanın bulunamadığı belirtilerek, "Çubuk ilçesinde bir cinayette kullanıldığı belirtilen MP-5 makineli tabancaya henüz ulaşılamadığından, cinayet silahı ile henüz bulanamayan MP-5 makineli tabancanın aynı silah olduğu tespit edilememiştir" açıklamasında bulunuldu.

9 Haziran 2017 Cuma 22: 1
Ankara Valiliği'nden 'MP-5'  açıklaması
Ankara Valiliğince, dün bazı gazetelerde "Emniyet Silahıyla Cinayet"  başlıklı haberlerin yayımlanması üzerine açıklama yapılması gereği duyulduğu  bildirildi.

İl Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan'ın, darbecilere hızlı ve etkin  karşı koyulmasını sağlamak amacıyla, "sorumluları beklemeden İl Emniyet  Müdürlüğünün silah depolarının kapılarının kırılarak, uzun namlulu silahların ve  mühimmatının personele dağıtılması" talimatını verdiği belirtilen açıklamada, bu  doğrultuda silahların zimmet kaydı tutulmaksızın, kimlikle personele verildiği  aktarıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğünden kamyonla gönderilen silah ve mühimmatların  da aynı yöntemle dağıtıldığı ifade edilen açıklamada, uçak, helikopter ve zırhlı araçların saldırıları altında, elektrikleri kesik ve su basmış alanlarda  dağıtıldığı tutanaklarla tespit edilen silahların, darbe kalkışmasının engellenmesinden sonra toplandığı vurgulandı.

Kaybolduğu anlaşılan bir MP-5 makineli silahın bulunması amacıyla da  ilgili birimlerin bilgilendirildiği belirtildi.

Emniyetin 15 Temmuz'da sivillere silah dağıtmadığının, bazı milletvekillerinin soru önergeleri ve konuya ilişkin haberlerler üzerine daha  önce açıklandığa dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Habere konu olan cinayetin şüphelisi Mustafa Maraş'ın Çubuk İlçe Jandarma Komutanlığına verdiği ifadede 'Ben olayda kullandığım otomatik silahı, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Ankara'da meydana gelen olaylar esnasında Emniyet  tarafından dağıtıldığını bildiğim bir kamyondan temin ettim.' şeklinde beyanı bulunmaktadır.

Bu silahın MP-5 makineli tabanca olduğu iddia edilmekle beraber, soruşturmayı yapan jandarma görevlilerince günümüze kadar şüphelinin sakladığını iddia ettiği yerde bulunamadığı anlaşılmıştır.

15 Temmuz 2016 günü Emniyet Teşkilatı mensuplarına dağıtılıp, henüz  bulunamayan silahlar arasında sadece bir adet MP-5 makineli tabanca yer  almaktadır. Bu silahın, darbe kalkışmasına karşı koyulmasında şehit olan Emniyet  Amiri Cüneyt Bursa'nın şehit olduğu esnada yanında bulunduğu, 25 Temmuz 2016  tarihli tutanakla tespit edilmiştir.

15 Temmuz gecesi Ankara Emniyet Müdürlüğünden alındığı iddia edilen ve  30 Temmuz 2016 tarihinde Çubuk ilçesinde bir cinayette kullanıldığı belirtilen  MP-5 makineli tabanca henüz bulunamadığından, şüpheli Mustafa Maraş tarafından  kullanıldığı iddia edilen cinayet silahı ile şehit Emniyet Amiri Cüneyt Bursa'nın  şehit olduğu sırada yanında olan ve henüz bulanamayan MP-5 makineli tabancanın  aynı silah olduğu tespit edilememiştir."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »