25 Haziran 2018, Pazartesi

Ankara'da flaş gözaltılar!

Ankara Üniversitesinde bilimsel araştırma projelerini, süreleri dolmasına rağmen tamamlanmadığı halde bölüm başkanlarının yerine imza atmak suretiyle tamamlanmış gibi göstererek 3,5 milyon lira haksız kazanç sağladıkları iddia edilen 33 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden söz konusu suç eylemini organize ettiği öne sürülen eski Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı N.H'nin ABD'de olduğu öğrenildi

8 Mart 2016 Salı 20:27
Ankara'da flaş gözaltılar!
Ankara Üniversitesinde bilimsel araştırma projelerini,  süreleri dolmasına rağmen tamamlanmadığı halde bölüm başkanlarının yerine imza  atmak suretiyle   tamamlanmış gibi göstererek 3,5 milyon lira haksız kazanç  sağladıkları iddia edilen 33 kişi gözaltına alındı.

    AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Ankara Üniversitesinde 2010-2012  yılları arasında yapılan bilimsel araştırmaları inceleyen Yükseköğretim Kurulu  (YÖK) Hukuk Müşavirliği, yapılan işlemlerin kanunsuz olduğunun tespit edilmesi  üzerine bir süre önce, üniversitenin projeleriyle ilgili soruşturma başlattı.

    Eylemi gerçekleştirenlerin üniversiteyle ilişiklerinin kesildiğinin  belirlenmesi üzerine hukuk müşavirliği konuyla ilgili cumhuriyet savcılığına suç  duyurusunda bulundu.

    Bunun üzerine Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube  Müdürlüğü ekipleri tarafından çalışma başlatıldı. Yapılan soruşturmada eski  Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı N.H. ile 14'ü üniversite görevlisi toplam  34 kişinin, üniversite bütçesinden bilimsel araştırma projelerine sağlanan  fonları usulüne uygun kullanmadığı tespit edildi.

    Zanlıların bilimsel araştırma projelerini, süreleri dolmasına rağmen  tamamlanmadığı halde bölüm başkanlarının yerine imza atmak suretiyle tamamlanmış  gibi gösterdikleri, bu yolla anlaşmalı firmalara üniversite bütçesinden yaklaşık  3,5 milyon lira ödenmesini sağladıkları ve bu paradan da pay aldıkları  belirlendi.

    Projeleri, ilgili bölüm başkanlarının bilgisi olmadan yerlerine imza  atmak suretiyle onay verilmiş gibi gösterdikleri belirlenen zanlılarla söz konusu  firma yetkilileri de gözaltına alındı.

    Operasyon kapsamında İstanbul ve İzmir'den de gözaltıların olduğu,  örgüt yöneticisi olduğu ileri sürülen eski rektör yardımcısının ise Amerika'da  olduğu için gözaltına alınamadığı belirtildi.

    Konuyla ilgili eski bir kadın öğretim görevlisinin de hamile olduğu  için Ankara'ya getirilmeden gözaltına alındığı, Adana emniyetinde işlemlerinin  devam ettiği öğrenildi.

    Zanlıların, sağlık kontrolünün ardından ifadelerinin alınmaya  başlanacağı belirtildi.

 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »