Antalya şiddetli yağışa teslim

TURİZM kenti Antalya, dün gece yarısı başlayan ve aralıksız devam eden sağanak yağmur ve fırtınaya teslim oldu. Valilik 5 merkez ilçede okulları bir gün süreyle tatil etti, Akdeniz Üniversitesi'nde eğitime ara verildi. Çok sayıda ev ve işyerini su bastı, bazı yollar ulaşıma kapandı. Şiddetli yağış nedeniyle gece yarısından bu yana kentin büyük bölümüne enerji verilemiyor.

9 Aralık 2014 Salı 20:53
Antalya şiddetli yağışa teslim
Antalya’da dün gece başlayan sağanak yağmur ve fırtına yaşamı felç etti. Sabaha karşı şiddetini artıran yağmur nedeniyle kriz masası oluşturan Antalya Valiliği, saat 07.00’de okulların tatil kararını duyurdu.  
İZMİR'DE DE YAĞIŞ FELÇ ETTİ

Açıklamada, "Hava muhalefeti nedeniyle Antalya merkez Konyaaltı, Muratpaşa, Kepez, Aksu, Döşemealtı ilçelerinde ilkokul, ortaokul ve liseler bugün 1 gün süre ile tatil edilmiştir" denildi.

Kentte yağmur nedeniyle çok sayıda ev ve işyerini su bastı. Ana arterlerde biriken sel suları nedeniyle yüzlerce araç yollarda kaldı. Sular altında kalan Fatih Polis Merkezi’ndeki tahliye çalışmaları sürüyor. Antalya’nın ulaşımında kritik öneme sahip bazı kavşak ve yollar, sel suları nedeniyle trafiğe kapatıldı.  

BİR KADIN SELE KAPILDI İHBARI

Antalya- Kemer karayolundaki su baskını nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanırken, Liman Kavşağı Sarısu Mevkii’nde bir kadının sel sularına kapıldığı ihbarı üzerine olay yerine  çok sayıda itfaiye ve kurtarma ekipleri sevk edildi.

ELEKTRİK VERİLEMİYOR

Antalya'da okulların tatil edilmesine neden olan şiddetli yağış nedeniyle gece yarısından bu yana kentin büyük bölümüne enerji verilemiyor.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ’NDE EĞİTİME ARA VERİLDİ

Akdeniz Üniversitesi Senatosu da yağmur nedeniyle il genelinde eğitime bir gün süreyle ara verdiğini duyurdu. Üniversite çalışanlarını kapsamayan bu tatil, ilçelerdeki yüksekokullar dahil bütün üniversite öğrencilerini kapsıyor.

İTFAİYE EKİPLERİNE TAKVİYE YAPILDI

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Menderes Türel, sabah erken saatte belediyeye bağlı birimleri ziyaret ederek yağmur ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. İtfaiye Daire Başkanlığı'na gelen Başkan Türel, diğer birimlerden itfaiye ekiplerine takviye yapılması talimatını verdi.

İTFAİYEYE 900 İHBAR YAPILDI

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ahmet Kısa, kendilerine öğle saatlerine kadar 900’un üzerinde su baskını ihbarı ulaştığını söyledi. İhbarlar içinde mükerer olabilceğinin vurgulayan Kısa, "Sadece Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi değil Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı bünyesindeki temizlik işçileri de teyakkuz halinde, sahada çalışmalarını sürdürüyor" dedi.

Ahmet Kısa, ihbarlarının özellikle merkez Konyaaltı İlçesi’nde Uncalı ve Liman mahalleri, yine merkez Muratpaşa İlçesi’nde Yeşildere ve Şarampol mahalleriyle merkez Kepez İlçesi’nde Varsak mahallesinde yoğunlaştığını söyledi.

METREKAREYE 128.6 KİLOGRAM

Antalya'da şehir merkezi ve Döşemealtı civarında dün geceden itibaren başlayan kuvvetli yağış 12 saat aralıksız sürdü. Meteoroloji 4'üncü Bölge Müdürlüğü'nün verilerine göre metrekareye 128.6 kilogram yağış düştü.
Meteoroloji Bölge Müdürü Erol Aydın, 12 saat süren aralıksız yağış sırasında Antalya kent merkezine saatte 128.6 kilogram yağış düştüğünü açıkladı. Aydın, havalimanı civarında bu oranının 65 kilogram, Nebiler'de 194.9 kilogram, Döşemealtı'nda ise 123.3 kilogram olarak ölçüldüğünü dile getirdi. Aydın, yağışın öğle saatlerine kadar ara ara devam edeceğini belirterek, öğleden sonra etkisini kaybedeceğini kaydetti.

 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »