Antalya'da 5 bin kadın şiddete karşı şarkı söyleyecek

ANTALYA'da Muratpaşa Belediyesi tarafından '8 Mart Dünya Kadınlar Günü' için düzenlenen etkinlikte 5 bin kadından oluşan koro, şiddete karşı şarkı söyleyecek. Dev kadın korosu için Guiness Rekorlar Kitabı'na da başvuru yapıldı.

30 Ocak 2015 Cuma 17:32
Antalya'da 5 bin kadın şiddete karşı şarkı söyleyecek
Belediyenin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü birimi tarafından hazırlık çalışmaları başlatılan proje kapsamında mahallelerde dev koroda yer alacak kadınlar belirleniyor ve uygun salonlarda bu kadınlara söyleyecekleri şarkılar öğretiliyor. Çalışmaya, başta kadınların oluşturduğu sivil toplum örgütleri olmak üzere çok sayıda kurum ve kuruluş da destek veriyor.

Belediye hizmet binası yanındaki kent meydanında 8 Mart günü saat 13.00'de 'kadına şiddete hayır' diyecek 5 bin kadın 'Bütün Dünya Buna Bir İnansa', 'Bir Dalda İki Kiraz' ve 'Bugün Günlerden Kadın' şarkılarını hep birlikte söyleyecek. Dev koro için Guiness Rekorlar Kitabı'na da başvuru yapıldı.AZİZ NESİN'İN GELİNİ YÜRÜTÜYOR

Projenin yürütücülerinden yazar Aziz Nesin'in oğlu Ali Nesin'in eşi Hilal Nesin, Muratpaşa Belediye Başkanı CHP'li Ümit Uysal'ın desteğiyle oluşturacakları dev koroyla farkındanlık yaratmak istediklerini söyledi. Nesin, "O gün kadınların şarkı söyleyerek şiddetin her türlüsüne hayır demelerini istedik. Sağolsun Antalyalı kadınlarımız fazlasıyla destek oldu. Kurumlar, sivil toplum örgütleri hep birlikteyiz" dedi.

Her gün bir dernek, kurum veya mahallede çalışma yaptıklarını anlatan Hilal Nesin, kadınların o gün siyasi, ideolojik tüm kimliklerini bir kenara bırakacaklarını ve dünyada yaşanan şiddetin her türlüsüne 'hayır' diyeceklerini vurguladı.

Dünyanın en büyük kadın korosu olarak Guiness Rekorlar Kitabı'na girmek için başvurunun, belediye tarafından Guiness'in İngiltere'deki merkezine yapıldığını anlatan Hilal Nesin "Projeye İstanbul, Ankara, İzmir, Aydın, Yalova gibi başka şehirlerden de 'biz de gelelim, katılalım' diyen kadınlarımız var" diye konuştu.

 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »