25 Nisan 2018, Çarşamba

Antik kentten geriye "yıkım" kaldı

IŞİD Irak'ın İslam öncesi tarihini yıkmaya devam ediyor. Örgüt, daha önce zarar verdiği 3 bin yıllık Asur başkenti Nimrud'u yerle bir ettiğine dair video yayınladı.

13 Nisan 2015 Pazartesi 5:17
Antik kentten geriye "yıkım" kaldı


Tarih katliamının görüntüleri

IŞİD, Irak’ın Musul kenti yakınlarındaki tarihi Asur kenti Nimrud’daki yıkımın görüntülerini içeren 7 dakikalık videoyu internette yayınladı. 

Terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak’ta geçmişi Milattan Önce 13’üncü yüzyıla kadar giden tarihi Nimrud kentini geçtiğimiz ay yıktığı sırada çekildiği sanılan görüntüleri internette yayınladı. Örgüte yakın bir internet sitesinde yayınlanan 7 dakikalık videoda militanlar ellerinde balyoz ve kaya matkabı gibi inşaat aletleri kullanmakla yetinmeyip, buldozer ve patlayıcılar da kullandı. IŞİD’in elindeki Musul kentinin yakınlarında bulunan antik Nimrud şehrinde yaşanan yıkım başta arkeologlar olmak üzere pek çok çevrenin tepkisini çekmiş, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon da yıkımı “savaş suçu” olarak nitelemişti. HATRA’YI DA YIKMIŞTI

Videoda konuşan bir militan bir toprak parçasını ne zaman ele geçirirsek, putların işaretlerini kaldıracaklarını söyledi. IŞİD üyeleri “putperestliğe yol açtığı” iddiasıyla antik eserleri sistematik olarak yok ediyor. Örgüt en son Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı’nın (UNESCO) Dünya Kültür Mirası ilan ettiği antik Hatra şehrini yıkmıştı. Ayrıca IŞİD’in ele geçirdiği tarihi eserlerin bir bölümünü faaliyetlerini finanse etmek için karaborsada sattığı da iddia ediliyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »