AP Brexit şartlarını açıkladı

Avrupa Parlamentosu'nun (AP), İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması (Brexit) anlaşmasını kabul etmesi için uyulması gereken şartlar belirlendi.

29 Mart 2017 Çarşamba 21:26
AP Brexit şartlarını açıkladı
AP Başkanı ile 4 büyük siyasi grubun başkanlarından oluşan Başkanlar  Konferansı, Brexit anlaşmasının AP tarafından onaylanması şartlarını içeren bir  taslak üzerinde anlaştı.

Gelecek hafta çarşamba günü AP Genel Kurulunda oylanacak olan  taslakta, AB vatandaşlarına karşı adil davranılmasının önemine dikkat çekilerek,  AB'de yaşayan İngiltere vatandaşları ile İngiltere'de yaşayan AB vatandaşları  arasında karşılıklılık esasına göre hareket edilmesi ve ayrımcılık yapılmaması  istendi.

"4 özgürlüğe uymalı"

İngiltere'nin ayrılana kadar, AB'nin uzun vadeli bütçesindeki mali  taahhütler de dahil olmak üzere mevcut tüm yükümlülüklerini yerine getirmesi  istenen taslakta, İngiltere'nin 4 özgürlük (malların, kişilerin, sermaye ve  hizmetlerin serbest dolaşımı), Avrupa Adalet Divanı'nın yargı yetkisi, genel  bütçeye katkı ve AB'nin ortak ticaret politikasına uymaya devam etmesi gerektiği  vurgulandı. Ayrıca, AB üyesi İrlanda ile Birleşik Krallık'a bağlı Kuzey İrlanda  arasındaki sınır sorununa değinilmesi istendi.

"Ticaret anlaşması görüşmelerine başlayamaz"

İngiltere'nin AB'den ayrılmadan önce üçüncü ülkelerle olası ticaret  anlaşmalarına ilişkin görüşmelere başlamasının, AB yasalarına aykırı olacağını  belirtilirken, Londra'dan diğer politika alanlarlarını içeren AB mevzuatına dair  müzakerelerde de "samimi bir işbirliği" yapmasının beklendiği kaydedildi.

Brexit anlaşmasının, İngiltere'nin çevre, iklim değişikliği, vergi  kaçırma, adil rekabet, ticaret ve sosyal politika alanlarında AB standartlarına  uyması gerektiğine yönelik maddeler de içermesi istendi.

"Geçiş süreci anlaşmaları en fazla 3 yıl uygulanmalı"

Taslakta ayrıca, AB ve İngiltere arasındaki ilişkiler temelinde  muhtemel geçiş süreci anlaşmaları için görüşmelere başlanabileceği ancak bunun  ancak çekilme anlaşmasınında önemli bir ilerleme kaydedilmesi durumunda mümkün  olabileceği ve uygulamasının 3 yıldan daha fazla süremeyeceği ifade edildi.

"Pazarlık konusu yapılamaz"

Konuya ilişkin açıklama yapan AP Başkanı Antonio Tajani, "Düzenli bir  çıkış, gelecekte AB-İngiltere ortaklığı için mutlak bir gereklilik ve bir ön  şart. Bu pazarlık konusu yapılamaz. Birlik üyeliğinin verdiği ayrıcalıklar,  sorumluluklar ile birlikte gelir ve bu sorumluluklar 4 özgürlüğün garanti altına  alınması demektir." dedi. Tajani, İngiltere'nin süreci durdurabileceğini ancak  bunun için tüm üyelerin onay vermesi gerektiği söyledi.

"Vatandaşlar, pazarlık kozu olarak kullanılmaz"

AP'nin Brexit Müzakerecisi ve Avrupa için Liberal ve Demokratlar  İttifakı (ALDE) Grubu Başkanı Guy Verhofstadt da açıklamasında, "Bizim için,  vatandaşların hakları konusunda mümkün olan en kısa sürede bir anlaşmaya varmak  mutlak bir önceliğe sahip. Bu, müzakerelerde ele alınması gereken ilk konu  olmalı. Vatandaşlar, pazarlık kozu olarak kullanılmaz." diye konuştu.  Verhofstadt, "Dışarıda olmak içeride olmaktan asla daha iyi değildir." diyerek,  İngiltere'nin zararlı çıkacağı mesajını verdi.

Süreç bugün başladı

İngiltere, bugün Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesini işleme koyarak, 44  yıllık üyeliğin ardından AB'den ayrılma sürecini resmen başlattı. Taraflar, bir  sonraki aşamada ayrılma anlaşmasının maddelerine ilişkin müzakerelere başlayacak.  İki yıl sürmesi öngörülen süreç, İngiltere ve AB'nin üzerinde anlaşacakları  metnin, hem İngiltere Parlamentosu hem de Avrupa Parlamentosu tarafından  onaylanmasıyla tamamlanacak.

44 yıllık üyelik

İngiltere'de 23 Haziran 2016'da yapılan referandumda halkın yüzde  52'si AB'den ayrılma yönünde oy kullanmıştı. Geçen süre zarfında, AB sık sık  İngiltere yönetiminden 50. maddeyi bir an önce işletmesini istemişti. İngiltere,  1973 yılında birliğe katılmıştı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »