Apple sonunda harekete geçti

Apple, kedilerin dört ayak üstüne düşmesini örnek alarak, düştüğünde kendisini çatlamaktan koruyacak bir iPhone için harekete geçti.

6 Aralık 2014 Cumartesi 4:13
Apple sonunda harekete geçti
ABD Patent Ofisi tarafından yeni onaylanan patent, telefonun "kedi gibi" düşmesini sağlamayı amaçlıyor.
Apple'ın yeni patentindeki fikir, kedilerin yüksekten düştüklerinde reflekslerini kullanarak kendilerini havada düzeltmeleriyle benzer.
Cihaz üzerindeki ivmeölçer, denge çarkı gibi sensörlerden faydalanacak olan teknoloji, düşüşün gerçekleştiğini, düşüş hızını ve çarpış zamanını algılamaya çalışıyor. Cihaz bunun ardından üzerindeki bir motor yardımıyla yönünü ve açısını, daha az hasar alacak biçimde değiştiriyor.
Detaylara yer veren patent, cihaz havadayken açıyı değiştirmeye yönelik birkaç farklı yöntemden daha bahsediyor.
Bunlar arasında kanat çıkarmak, gaz kutularından faydalanmak gibi çözümler var. Bu fikirler size çılgın gibi geliyorsa, Jeff Bezos'un yaklaşık üç sene önce telefonlara özel bir hava yastığı sisteminin patentini aldığını hatırlatalım.
Düşürme konusunda firmalar arasına yaşanan yarış bir yana, patentte bahsedilen yöntemlerin gerçeğe dönüşmesinin kesin olmadığını söylemekte fayda var.
Elbette 9 canlı bir iPhone 9 hayal etmekte bir sakınca yok ancak patentler, çoğu zaman uygulanmak için değil, fikri hakları korumak için alınıyor.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »