23 Haziran 2018, Cumartesi

Apple ve Facebook’tan kadın çalışanlara 'yumurta dondurma' seçeneği

Sosyal medya devi Facebook ve iPhone üreticisi Apple’ın çocuk doğurmak için kariyerlerine ara vermek istemeyen kadın çalışanlarına “yumurta dondurma ödemesi” yapma kararı aldığı açıklandı.

15 Ekim 2014 Çarşamba 19:50
Apple ve Facebook’tan kadın çalışanlara 'yumurta dondurma' seçeneği
Amerikan NBC  televizyon kanalı konuyla ilgili haberinde Facebook ve Apple’ın yumurtalarını dondurmak isteyen çalışanlarına yaklaşık 20 bin dolar ödeme yapacağını bildirdi. İşlemin gerçekleştirilmesinden sonra şirketlerin yumurtaların derin dondurucuda saklanması  için de yılda 500 dolar ödeyeceği belirtildi.

Facebook’un daha şimdiden çalışanlarına yumurtalarını dondurma imkânını tanıdığı, Apple’ın ise bu uygulamayı yeni yılda başlatmayı planladığı açıklandı. Uygulamanın şu an için sadece şirketlerin ABD’deki çalışanları için geçerli olacağı belirtildi.

Birçok kadın hakları savunucusu karara destek verdi ve “yumurta dondurma ödemesi”nin kadınların hayattaki seçeneklerini artıracağını ve kariyerlerinin en önemli yıllarında doğum iznine çıkarak erkek meslektaşlarının gerisinde kalmalarını engelleyeceğini söyledi.

Ancak uygulamayı eleştirenler böyle bir seçeneğin varlığının genç yaşta bebek sahibi olmak isteyen kadınlar üzerinde baskı yaratacağını ve onlara “doğum iznine çıkmanın kabul edilemez olduğu” mesajını vereceğini söyledi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »