Arap Birliği skandal karara karşı komite kurdu

Arap Birliği, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail’in başkenti" olarak tanıması kararıyla mücadele kapsamında "Arap Mini Bakanlar Komitesi" oluşturulduğunu duyurdu.

17 Aralık 2017 Pazar 19: 6
Arap Birliği skandal karara karşı komite kurdu
Birlikten yapılan yazılı açıklamada, komitenin, Ürdün, Filistin,  Mısır, Suudi Arabistan, Fas, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dışişleri bakanları  ve Arap Birliği Genel Sekreteri'nden oluştuğu belirtildi.

Komitenin, ABD Başkanı Trump'ın kararının doğurduğu olumsuz sonuçlar  ve etkileriyle mücadelede diplomatik ve medya düzeyinde harekete geçme görevini  ifa edeceği aktarıldı.

Filistin ve Ürdün'ün talebi üzerine 9 Aralık'ta gerçekleştirilen Arap  Birliği Dışişleri Bakanları Olağanüstü Kudüs Toplantısı'nda, Arap Barış Girişimi  Komitesi, Kudüs kararının doğuracağı siyasi sonuçların önüne geçmek için  uluslararası toplum ve kuruluşlarla çalışacak bir komite kurmak üzere  görevlendirilmişti.

Mısırlı milletvekillerinden "Kudüs kararına" tepki

Öte yandan, Mısırlı milletvekilleri bugün parlamento oturumunda  Trump'ın kararına  "Kudüs Arap'tır" yazan kuşaklar takarak tepki gösterdi.

Parlamento Başkanı Ali Abdulal ise kararı "ahmakça" olarak  nitelendirerek, "Kudüs bizimdir" sloganı attı.

"Kudüs Arap olarak ve Filistin'in başkenti olarak kalacaktır." diyen  Abdulal, milletvekillerini, Filistin mücadelesini selamlamak için saygı duruşuna  çağırdı.

ABD Başkanı Trump, 6 Aralık'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın  toplantısında, Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıdığını ve ABD  Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınması talimatını verdiğini açıklamıştı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »