21 Haziran 2018, Perşembe

Arınç: 2015'te başkanlık sistemini getireceğiz

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Türkiye'de bugüne kadar parlamenter sistemin yarım yamalak uygulandığını savunurken, .'Halkın yüzde 52'sinin oyu ile gelmiş bir Cumhurbaşkanı adeta yarı başkanlık sistemine doğrudan geçmiş gibidir' dedi.

17 Ağustos 2014 Pazar 21:24
Arınç: 2015'te başkanlık sistemini getireceğiz
Arınç, 2015 seçimlerinden sonra anayasa değişikliğine giderek başkanlık sistemine geçmeyi düşündüklerini söyledi.

Kuzey Irak'tan yayın yapan Rudaw TV'ye konuşan Arınç, Irak'ta yaşanan olayların eski Başbakan Nuri Maliki'nin politikalarından kaynaklandığını anlatırken, "Biz Irak halkı ile dayanışma içindeyiz. Orada terör ve şiddet istemiyoruz" dedi. Arınç, Irak ve 'Kürdistan' olarak nitelendirilen Kuzey Irak'taki olaylar nedeniyle üzgün olduklarını vurgularken “Petrol kuyularının, bazı stratejik yerlerin ele geçirilmesi, Türkiye'yi fevkalade ilgilendiren konular" dedi. Irak'ta olayların eski Başbakan Maliki'nin mezhepçi politikası olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, şöyle devam etti:

“Şimdi çok şükür çok bir uyanış var Irak'ta. Kürtler, Cumhurbaşkanı'nı seçti. Yeni Cumhurbaşkanı Fuad Mahsum bildiğim kadarıyla çok olumlu bir insan. Sünniler, Parlamento Başkanı'nı seçti. Başbakanlık için Abadi isabetli bir karardır. Bir an önce yönetimini kurmalıdır. Biz Irak halkı ile dayanışma içindeyiz. İnancı ne olursa olsun hepsi bizim kardeşimizdir. Orada terör ve şiddet istemiyoruz."

Türkiye'de geçen Pazar günü halk oylaması ile ilk kez cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldığını ifade eden Arıç, bugüne kadar parlamenter sistemin yarım yamalak uygulandığını ifade ederken, “Halkın yüzde 52'sinin oyu ile gelmiş bir Cumhurbaşkanı adeta yarı başkanlık sistemine doğrudan geçmiş gibidir" dedi. Hükümet'in 2015 seçimlerinden sonra anayasayı değiştirerek, başkanlık sistemine geçeceğini söyleyen Bülent Arınç, “Bu anayasada başkanlık sistemlerinden herhangi birisini, Türkiye için daha iyi yönetilebilir bir sistem olarak düşündüğümüz için, düşüneceğiz" diye konuştu.

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, yeni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül arasında parti başkanlığından dolayı gerginlik olduğuna yönelik iddiaların asılsız olduğunu ekledi.
OKUYUCU YORUMLARI/2 + YORUM EKLE
  • YETERLiMi BASKANLIK..??? PANTÜRKiST - 17 Ağustos 2014 AKP-genel baskani,,BASBAKAN oldu yettimi..BOP esbaskanligi kafi geldimi. 2.peygamberlik,, MEHDiLiK,,,iSTANBUL padisahi,,CUMHURBASKNLIGI tatbin oldumu,, Neyse BASKANLIK verin yeterlimi,... ASLA OSLO,da SEREFSiZ oldugunu ümmü ALEME ilan eden bir ALCAGA baskanlik yeterlimi AKIL var mantikm var utanmayan ar edep tanimayan birini ALLAH ilan etmedikce tatbin olmaaaazzz...
  • UMARIM 2015 DE HEP BİRLİKTE EMEKLİ POLİTİKACI OLACAKSINIZ osman - 18 Ağustos 2014 Türkiyede politikada 1 gün bile uzundur.Umarım 2015 de hep birlikte oylarınız %2o lerde kalacak ve emekli olacaksınız.Bu toplum sizi daha fazla taşıyamaz uyanacak aslına dönecektir.Gerçekten hizmet edecek insanları seçecektir...

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »