21 Mayıs 2018, Pazartesi

Arınç, 'BDP tabela partisi oldu'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 1 Haziran'da yenilenecek belediye başkanlığı seçimlerinde partisinin adayına destek vermek için Bitlis'in Güroymak İlçesi'ne geldi. Arınç burada yaptığı konuşmada, ''BDP tabela partisi oldu'' dedi.

30 Mayıs 2014 Cuma 7: 0
Arınç, 'BDP tabela partisi oldu'
Arınç, dualarla ayakta durduklarını belirterek, "Biz inançlıyız. Beli bükülmüş dedelerin duası, şeyhlerin duası, anaların duaları var. Bizi ayakta tutan dualardır. Yoksa bizi de darbe ile kapatır, yok ederlerdi. Binlerce faili meçhul cinayetlerin işlendiği bu ülkeyi, toplara tüfeklere karşı 12 sene bükülmeden, eğilmeden yönetiyoruz" dedi.

Güroymak'ta 30 Mart'ta BDP'li Mehmet Emin Özkan 44 sandıkta 4 bin 522 oy alarak, AK Parti adayı Hüseyin Mutlu'yu 32 oy farkla geçip seçimi kazandı. Ancak AK Parti seçim sonucuna itiraz ederek sandıkların yeniden sayılmasını istedi. 4 kez sayılmasına rağmen seçim sonucu değişmedi. İl Seçim Kurulu AK Parti'nin bir sandıkta mühürsüz zarfta oy kullanıldığı yönündeki itirazını kabul ederek seçimleri iptal etti ve 1 Haziran'da yeniden seçim yapılmasını kararlaştırdı.

Başbakan Yardımcısı Arınç'ta seçim çalışmalarına destek vermek üzere Güroymak'a geldi. Arınç, Özgürlük Meydanında halka seslendi. Arınç, seçim otobüsü üzerinden yaptığı konuşmasında, pazar günü müjdeyi alacaklarını söyledi. Arınç, 30 Mart seçimlerinde AK Parti'nin büyük bir zaferle çıktığını ve 21 milyon oy aldıklarını belirtti. Bütün partilerin, hatta geçmişte birlikte oldukları arkadaşlarının bile kendilerine karşı olduğunu kaydeden Arınç şöyle konuştu:

DUALARINIZI ALMAYA GELDİM


"7 düvele karşı tek başımıza bütün belediyelerin yüzde 60'ını aldık. Bitlis'te de başarılıyız. Muş'ta başarılıyız. Türkiye'ye baktığımızda başarıların sahibi biziz. Milletimize teşekkür ediyoruz. Bizlere destek oldu. Bütün belediyelerin sahibi yaptı. BDP ile baş başa kaldık. Sonra seçimler iptal oldu. Sevinçliyiz. Tekrar sandığa gidiyoruz. Her gün bir seçim heyecanı yaşıyorsunuz. Bakanlar, milletvekilleri burada. Sizi üzdüklerinin farkındayız. 'Yeter artık seçim olsun da bitsin' diyorsunuz. Haklısınız. Son günde de ben geldim. Bu seçimde oylarınızı AK Parti'ye verin diye gelmedim. İnançlarının ahlakınızın temellerinin bulunduğu Norşin'e geldim.
Dualarınızı almaya geldim. Bu insanlarla bir araya gelmek için burayı tercih ettim. Buradaki kardeşlerimizle her zaman bir arada oldum. Bana kucak açığınız için hepinize teşekkür ediyorum."

BİZİ AYAKTA TUTAN DUALARDIR


Arınç, AK Parti'nin 12 yıldan beridir iktidarda olduğunu, kabinede değişik görevler aldığını, Meclis başkanlığı yaptığını ve hizmet üstüne hizmet yapmaya devam ettiklerini dile getirdi. Arınç, hükümet olarak vatandaşın istediklerini tek tek yerine getirdiklerini belirterek, "Vatandaş bizden hastane istiyor, çevre yolu, havaalanı, baraj, gölet, çiftçiye destek, sanayi, enerji tesisleri istiyor. Bizlerde bunların isteklerini yerine getiriyoruz. Yeter ki, milletimiz huzurlu yaşasın. Analarımız evlatlarımız rahat yaşasın diye. Çocuklarımız iyi okusun diye eğitim yatırımları yapıyoruz. Millete hizmet yapıyoruz ki, bize oy veriyorlar. Biz sizlerin hizmetkarıyız. Türkiye'de son seçimde yüzde 45 oranında oy aldık. Yani Türkiye'de her 2 seçmenden birisi bize oy verdi. Allah'a hamd edip, secde etmekten başka ne yapalım. Bugün genel bir seçim yapılsa yüzde 60'lar oranında oy alırız. Karşımızdaki 7 düvele karşı yüzde 60 oranında belediyeleri aldık. Biz inançlıyız. Beli bükülmüş dedelerin duası, şeyhlerin duası, anaların duaları var. Bizi ayakta tutan dualardır. Yoksa bizi de darbe ile kapatır, yok ederlerdi. Binlerce faili meçhul cinayetlerin işlendiği bu ülkeyi toplara tüfeklere karşı 12 senedir bükülmeden eğilmeden yönetiyoruz" dedi.

DÖRDÜNCÜ DÖNEM İKTİDARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ


Arınç, 2015'te genel seçimlerin yapılacağını, bu seçimleri kazınıp, 4'üncü dönem iktidarlarına devam edeceklerini belirtirken, cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değindi. Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de kazanacağız. AK Partiden kim aday olursa olsun 2 ay sonra sizin seçtiğiniz Cumhurbaşkanı göreve gelerek başlayacak. 2015'te genel seçimler yapılacak. İnşallah burada da sizlerin takdiri ile 4'üncü dönem iktidarımıza devam edeceğiz. Allah isterse en güzelini nasip eder. Değerli kardeşlerim, böylesine güçlü bir hükümet belediyelerde de güçlü olmalıdır. Biz adaletli olmak zorundayız. Norşin'e belediye başkanı olacak insan tarafsız, adaletli hizmet getiren ve hükümetle uyumlu olan kişi olmalıdır. Hangi partinin adamı kazanırsa kazansın gücü yoktur. AK Parti'nin adayı kazanırsa en büyük desteği görecek, güçlü olacaktır. Biz Allah'ın izni ile bire beş veriyoruz. Arkasında Bitlis'in milletvekilleri var. Ankara'da 315 milletvekilinin her biri Hüseyin Mutlu'nun arkasında. Bu da yetmezse daha fazlası var. Başbakanımızın hükümetimizin desteği var. Başbakanımızın verdikleri sözü ve selamlarını getirdim. Türkiye böyle bir siyaseti ilk defa görüyor. Norşin'de 7 parti seçime girmiş. Bence bir oyun bile değeri var. 50 oy 50 milyon kadar değerlidir. Diğer partileri küçümsemek adına konuşmuyorum. Ama o partilerin Türkiye'de bugün içinde bulunduğu durumu göz önüne almalarını istiyorum. İşte son seçimlerde CHP yüzde 5'in altında oy aldı. MHP yüzde 2'nin altında oy aldı.
Diğerlerini saymaya bile gerek duymuyorum. Burada kazansa Norşin'de belediye başkanı oldum diyecek ama Türkiye'de partisi yok."

BDP TABELA PARTİSİ OLDU


Başbakan Yardımcısı Arınç, BDP'ye de yüklenerek, "Dün BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş buradaydı. Onun söylediklerine cevap vermek istemiyorum. Biz terörden, silahtan, tehditten yana değiliz. Adam gibi siyaset yapıyoruz. Biz kardeş kavgası değil, huzur, barış, çözüm istiyoruz. 16 aydan beri şehit cenazesi gelmiyor diye biz seviniyoruz. Mayın patlamadı diye seviniyoruz. Barış huzur istiyoruz. Bizi bir yapan Müslümanlığımızla iftihar ediyoruz. Konuşmasının hiçbir içeriğine girmeyeceğim. Demirtaş, hangi parti adına konuşuyor. BDP adında böyle bir parti var mı Türkiye'de. Sırrı Sakık ve Demirtaş'ın dışında kalan herkes HDP'ye geçti. Kim bu parti? Söylemeye utanıyorum. Sosyalistleri bir araya getireceklermiş. Peki ama HDP seçimlere girdi 30 Mart'ta. Sıfır çekti. Birisi gelse de HDP adına konuşsa anlayacağım. Tabela partisi haline gelen bir genel başkan konuşuyor. Bu tabelası kalan partinin belediye başkanı burada seçilirse, tabelaya muhafızlık mı yapacak? Yoksa Norşin'e hizmet mi yapacak? BDP'nin adayı bir dönem başkanlık da yapmış. Ona söyleyeceğim yok. Hüseyin bey onun yaptığının 4 katını burada yaptı. Görevi başında kaza geçirmesine rağmen yine çıkıp Norşin'e hizmet etti.

BANA KÜRTÇÜ GÖZÜYLE BAKIYORLAR


Çözüm sürecinin önde gelen isimlerinden olduğunu ve Kürtleri çok sevdiğini anlatan Arınç, "Batı bölgesinde bana Kürtçü gözüyle bakıyorlar. Biz bu topraklarda bin senelik şuurla birbirimizin kucağında şehit olanlarla birlikte yaşadık. Ama bugün hükümetimiz 100 yıllık bir meseleyi çözmeye çalışıyor. CHP ve MHP karşı çıkıyor. Hele MHP kanımıza ekmek doğrayacak şekilde karşı çıkıyor. Bu süreçte karşımızda olanlar pamuk ipliği ile çözüm sürecine tutunanlardır. Dağa çıkmayı ve silahlanmayı bitireceğiz. Artık Türkiye'de siyaset olacak. Birbirimizi anlamaya çalışacağız. Taşın altına kendimiz koyacağız. Taş üstümüze çökse de biz sonuna kadar direneceğiz. Millette çözüm sürecinin arkasındadır. Vatandaşta 'barış istiyorum' dedi. 2 ay önce yüzde 45 oy aldık. BDP seçimden önce büyük bir iddiada bulundu. En az 200 belediyeyi alacağız dediler. 100 bile alamadılar. Bu bölgede yüzde 44 AK Parti oy aldı. Hala seçimleri bir kavga haline getirmek istiyorlar. 20 yıl OHAL sürdü. Faili meçhuller vardı. Evinden alıp götürülen ve yıllarca evine dönmek için bekleyen çocuklar vardı. Göreve geldikten hemen sonra ilk işimiz OHAL'i kaldırmak oldu.
Daha da yapacağımız şeyler var. Şu süreç bir ilerlesin. Sadece askeri tedbirlerle bu işi çözmeye çalışanların çabalarını gördük. Burada siyasi bir çözüm gerekiyor. Bu seçimin çok önemli bir mesajı var. Maneviyatın merkezi burası AK Parti'nin kazanacak olması çözüm sürecine destek anlamı taşır. Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çok önemli rol oynayacak. Allah hepinizin yardımcısı olsun" diye konuştu.

Arınç, konuşmasının ardından Güroymak Merkez camisinde Cuma namazı kıldı. Arınç ve beraberindekiler ilçenin kanaat önderi ve Nakşibendi Tarikatı mensubu Nurettin Mutlu'yu da ziyaret etti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »