19 Temmuz 2018, Perşembe

Arınç Freedom House heyetini kabul etti

Başbakan Yardımcısı Arınç, Freedom House heyetini kabul etti.

13 Kasım 2013 Çarşamba 21: 8
Arınç Freedom House heyetini kabul etti
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakanlık Yeni Bina'daki kabulde, Freedom House Başkanı David Kramer ve beraberindeki heyetle görüştü.

Heyette, Freedom House'un Avrasya Programlarından sorumlu Susan Corke ve Orta Asya Sorumlusu Nate Schenkkan da yer aldı. 

Kabul, basına kapalı gerçekleşti.  

"Devlet adamları Muharrem ayında 10 gün sürecek aktivitelere katılacak"


Freedom House Direktörü David Kramer başkanlığındaki heyet daha sonra Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış tarafından kabul edildi.

Bağış, Ulusal Ajans'ta gerçekleşen kabulde yaptığı konuşmada, heyete AK Parti iktidarı döneminde atılan demokratikleşme adımları hakkında bilgi verdi. Bağış, Türkiye'nin mükemmel olmadığını ancak diğer Avrupa ülkelerinden daha hızlı gerçekleştirilen reformlarla yarının bugünden çok daha iyi olacağını söyledi.

Bağış, bugünün Aleviler için önemli günlerden biri olan Aşure günü olduğunu hatırlatarak, "Tüm devlet adamlarının Muharrem ayında 10 gün sürecek aktivitelere katılacağını gözlemleyebilirsiniz. Geçmişte bu mümkün değildi" dedi. 

"Basın özgürlüğünü basın önünde konuşmak istemiyorlar"


Kramer de Freedom House'un dünya çapında özgürlük ve demokrasinin yayılmasını destekleyen, bağımsız bir sivil toplum örgütü olduğunu belirtti. Türkiye'de bulunma amaçlarının yakın zamanda yayınlayacakları rapor için basın ve ifade özgürlüğünün durumunu araştırmak olduğunu ifade eden Kramer, "Hem bu konu Türkiye için çok önemli hem de Türkiye gerek bölgede gerek dünyada birçok çıkarın kesiştiği jeopolitik konumda olmasıyla bizim için çok önemli" diye konuştu. 

Hükümet yetkilileri, gazeteciler ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüşerek olabildiğince geniş bir kitleye ulaşmak istediklerini vurgulayan Kramer, toplantının sonunda "Çelişkili olacak ama kameralar dışarı çıktıktan sonra görüşmeye devam etmek istiyoruz" ifadesini kullandı.

Bağış'ın da "Basın özgürlüğü hakkında konuşmaya gelmişler ama basın önünde konuşmak istemiyorlar" demesinden sonra toplantı basına kapalı devam etti. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »