Arınç: Paylaşım siteleri sınırsız ve sorumsuz gidiyor

Çocuk ve Medya Kongresi'nde konuşan Başbakan Yardımcısı Arınç, ''Sosyal paylaşım sitelerinde ömürlerinizi, dakikalarınızı, zamanlarınızı harcamamanız lazım'' dedi.

15 Kasım 2013 Cuma 1: 9
Arınç: Paylaşım siteleri sınırsız ve sorumsuz gidiyor

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), Çocuk Vakfı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen "1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi"nde çocuk delegelerin sunumlarını gerçekleştirdiği oturumun başkanlığını yaptı.

Arınç, internetteki medya portalları ve haber sitelerinin yanında bir de paylaşım siteleri olduğunu belirtti.

Haber portallarını günlük, anlık, aktüel, son dakika haberleriyle izlemenin mümkün ve faydalı olduğunu ifade eden Arınç, "Fakat paylaşım siteleri sınırsız ve sorumsuz gidiyorlar. Yani facebook ve benzeri paylaşım sitelerinde ömürlerinizi, dakikalarınızı, zamanlarınızı harcamamanız lazım. Çünkü burada o kadar çirkin yorumlar yapılabiliyor, insanların kişilik haklarına, özel hayatlarına saygısızlık yapılıyor ve hiçbir fikir üretmeden sadece hakaret etmek için o kadar yanlış şeyler söyleniyor ki bunlardan yararlanmak mümkün değil" dedi.

Arınç, yine bu tür sitelerde cezai takibat yapılamaması veya bu zor olduğu için insanların şiddete, suça da yöneltilebilindiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Farklı şeyler için de kullanılabiliyor. Evindeki birtakım sıkıntılardan yola çıkarak facebookta tanıştığı kişilerle ilişki kurmaya çalışanların sonunda da Allah saklasın şiddete varan bazı olumsuz noktalara varan beraberlikler oluyor. Bunlar sadece çocuklar için değil, bizler ve sizler için de geçerli. Yani bir gün herhangi bir gazetede okumamış olalımki 'facebookta tanıştığı birisiyle ilişkisini ilerletti, sonra kocasına şöyle yaptı, sevgilisine böyle yaptı' gibi. Bunlar insanlara yararlı şeyler değil. Dolayısıyla internetten, bilgilenmek, yerine göre eğlenmek, yerine göre tüm bilgileri derlemek için istifade ederiz. Şüphesiz güzel klipler videolar da var. Ama facebook ve benzerlerinde mutlaka özel hayata, mutlaka insanların kişilik haklarına riayet edecek ilişkiler kurmamız lazım. Hiç kimseyi suçlayıcı, suça itici, hiç kimsenin zarar görmesine, hakarete uğramasına arzu edecek bir ilişki içerisinde olmamalıyız."

"Medya para kazanılan alan değil"

Ulaş Mısırlıoğlu'nun sunumunda, "Medya, para kazanmak için vardır" dediğini belirten Arınç, medya kuruluşlarının hepsinin ticari kuruluşlar olduğunu söyledi.

Ancak medyanın çok para kazanılan bir alan olmadığını vurgulayan Arınç, reytingi yüksek olup da reklam parasıyla bazı televizyonların kazançlı duruma düştüklerini anlattı. Gazetelerin hiçbirinin yüksek bir kar getirmediğini dile getiren Arınç, "Gazeteleri, okunuyorlar şeklinde değerlendirmek gerekiyor" dedi. 

Kongreye ilgi gösteren medya mensuplarına ve çalışanlarına da teşekkür eden Arınç, "İletişimin Gücü" konulu sunumunu yapan Begüm Tomar'a da isminin anlamını sordu.

Tomar'ın isminin anlamını açıklamasının ardından Arınç, bir anekdotunu anlattı. Eşiyle beraber otururken çok yakın bir dostlarının çoğuna, Begüm adını verdiğini duyduklarını, ismin anlamını bilemedikleri için de 'hazreti google' veya 'google amca'ya sorduklarını ifade eden Arınç, Türkiye'de 6 bin 'Begüm' isminde kız olduğunu gördüğünü söyledi.  

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »