25 Haziran 2018, Pazartesi

Arınç'tan Abdullah Gül değerlendirmesi

Ak parti olağanüstü genel kurulu'nun 28 Ağustos'ta, Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı süresinin dolmasından bir gün önce yapılmasına bir tepki de Başbakan yardımcısı Bülent Arınç'tan geldi.

12 Ağustos 2014 Salı 21:25
Arınç'tan Abdullah Gül değerlendirmesi
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AHaber'de katıldığı canlı yayında ''Eğer mesele Abdullah Gül ise, değeri karşılığında bu partide yer bulacaktır. Eğer araya iki, üç gün, beş gün koyarsanız dedikodu olur, küslük olur, bölünmeler olabilir. Bunu en iyi bilecek şahıs da Tayyip Erdoğan’dır'' dedi.

GENEL BAŞKAN VE BAŞBAKAN KİM OLACAK?


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "Partime döneceğim" açıklamasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Arınç, partide dün gerçekleştirilen toplantıda, seçim analizi yaptıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ne zaman göreve başlayacağı, devir-teslimin ne zaman yapılacağı, partisi ve milletvekilliğiyle ilişiğinin ne zaman kesileceğinin tartışma konusu olduğunu kaydeden Arınç, toplantıda bu tartışmanın da yapıldığını bildirdi.

"AK PARTİ'DE BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YERİ VARDIR"

Arınç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün tekrar siyasete devam etmesinin, siyasi bir aktör olarak Türkiye'ye yararlı hizmetler yapmasını gönülden arzu ettiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Peki bu siyaseti nerede yapacak? Elbette hepimiz, 'AK Parti'de başımızın üstünde yeri vardır' diyerek, partiye kendilerini davet ettik. O da her zaman güvendiğimiz gibi başka yerlere gözünü bile çevirmeden 'geleceğim yer AK Partidir' dedi ve bu kararını ifade etti. 'Gelecek ama siz kongre yapıyorsunuz.' Ne yapalım, siyasetin gereği bu. Yapmasak olur mu, yapacağız. 28'inde görev bitecekse, siyasette devamlılık esastır. Boşluk kabul etmez.

Şöyle de düşünebiliriz, 'Sayın Gül kongrede genel başkan olsun.' İyi ama bunun pratik bir faydası yok. Genel Başkan olacak, Başbakan olamayacak. Çünkü milletvekili değil. Ne zaman milletvekili olabilir, matematik hesaplara göre, şimdilik 2015 Haziran'ına kadar olamaz. Bayburt, Gümüşhane modeli var, bunların hepsi zaman içinde ihtiyaçlara göre uygulanmış formüllerdir. Siirt seçimleri iptal edilmesiydi Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekili seçilmesi mümkün olmayacaktı. Şu anda iptal edilen bir seçim olmadığına göre ancak tek milletvekili olan bir ilde, milletvekilinin ayrılmasıyla belli süre sonra seçim yapmak mümkün olabilir. Ama böyle zorlama bir formülü Sayın Cumhurbaşkanımız Gül kabul eder mi, parti böyle bir formüle sıcak bakar mı, bunun tartışmasını yapmak lazım. Bu tartışmaya da gerek yok. En kolayını söylüyorum, Sayın Gül dönme ihtimali olduktan sonra biz kongreyi yapsaydık ve oy birliğiyle kendisini de genel başkan seçmiş olsaydık, başbakan olması mümkün değildi. Bu Anayasa gereği. Dolayısıyla sayın Başbakanımız Erdoğan da MKYK üyeleri de şimdilik seçilen genel başkanın başbakan olması ve bunun partiye devamlılık, süreklilik, istikrar kazandıracağı noktasında birleştiler. Bu Sayın Abdullah Gül'e karşı alınmış bir karar değildir. Partinin kendi iç dinamikleriyle ve bugünkü şartların zorlamasıyla alınmış hukuki bir karardır. Sayın Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanımızın bundan dolayı üzüleceğini tahmin etmem. Arkadaşlarımız da bunu ona karşı yapılmış bir eylem ve karar olarak da lütfen değerlendirmesinler."

"YENİ BAŞBAKAN HİÇBİR ZAMAN ERDOĞAN'IN KARİZMASINI DOLDURAMAYACAK"

Arınç, yeni başbakanın nasıl biri olacağı yönündeki bir soru üzerine, "Bence bir genel başkan ve başbakanın Recep Tayyip Erdoğan'dan sonraki konumunun zor olduğunu söylemek istiyorum. Sayın Recep Tayyip Erdoğan çok güçlü bir lider. Hiçbir partide olmayan liderlerden birisi ve Türk siyasi hayatında örnek figürlerden birisi oldu. Sözü dinleniyor. Kitleleri harekete geçiriyor, fevkalade güçlü bir başbakan, her şeyi takip ediyor, gece gündüz çalışıyor ve topluma faydalı işler yapıyor. Onun arkasından binlerce insan gözyaşı döküyor, binlerce insan coşuyor. Böylesi kitleleri heyecanla sürükleyen bir insanın arkasında genel başkan ve başbakan olacak kişinin herhalde liderlikte daha çok iyi bir genel başkan ve iyi bir başbakan olması lazım" yanıtını verdi.

Yeni başbakanın her zaman Erdoğan ile kıyaslanacağını belirten Arınç, "Hiçbir zaman bu kişi Erdoğan'ın karizmasını dolduramayacak ve onun gücüyle bütün meselelere nüfuz eden, sirayet eder bir durumda olmayacak. Bu bir eksiklik değil. Bu yaratılıştan gelen bir şey. Her siyasi partide de böyle bir şeyle karşılaşabilirsiniz. Böyle bir profilde pekçok arkadaşımız var" dedi.

Yeni genel başkanın kim olması konusunda dün MKYK'da herkesten bir isim yazması istendiğini ve kendisinin de bir isim yazdığını vurgulayan Arınç, bunun partinin diğer yetkilileri ile de yapılacağını söyledi. 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/1 + YORUM EKLE
  • KENDiSi BiLMEZ BÜLEN,tin PANTÜRKiST - 14 Ağustos 2014 EN iyisini R-T-ERDOGAN bilir diyor B-ARINC evde esi ve cocuklari veya torunu varsa deseki yahu sen neden bilmiyorsun medem bilmiyorsun susbe adam demiyorlarmi bu SERBÜLENT AHNIMA afedersiniz ARINC,a yahu sen bilip bilmedigin yerde konusuyorsun madem göz yaslarindan sorumlu BAKAN olsan kendin agladigin icin kendiyin bakani olurdun demiyormu evdeki nufus AYIP baba dede herif sus adam zannetsinler konusda adam zannedilen adam gibi konus demiyormu bu adama evin icindekiler alooo.

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »