Arkadaşı ısrar etmese Alço'yu tanımayacaktık

Eskişehir'deki bir bankanın kredi istihbarat şefliğinin ardından ilaç mümessilliği yapan ve arkadaşlarının ısrarı üzerine bazı dergilerinin artistik seçmelerine yolladığı fotoğraflarla Yeşilçam'ın dikkatini çeken Nuri Alço (62), 40 yılda 200'ün üzerinde filmde rol aldı.

29 Haziran 2013 Cumartesi 22:53
Arkadaşı ısrar etmese Alço'yu tanımayacaktık
Sanatçı Nuri Alço, bir bankanın genel müdürlüğünde kredi istihbarat şefi olarak çalıştıktan sonra bir ilaç firmasında da görev yaptığını kaydetti.

İlaç firmasının Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar mümessilliğini yaperken işi gereği İstanbul'a gelip giderken çalışma arkadaşlarının "Ses" ve "Hayat" dergilerinin artistik seçmelerine fotoğraflarını yollamaya ikna ettiğini anlatan Alço, şöyle konuştu:

"Yarışmalarda dereceye girdikten sonra Yeşilçam'a geçtim. 40 yılda 200'ün üzerinde filme rol aldım. Dünyanın bir çok yerindeki duvarlara adımı yazdırdım. Şu anda özel bir kanalda da bir yarışmada mücadele ediyorum. Kanserli Çocuklara Umut Vakfı'na yardımcı olmak için böyle bir programa katıldım. Sanatçıların böyle aktivitelerde bulunması gerekiyor."

Alço, Eskişehirli Sanayiciler İşadamları ve Girişimciler Derneği ile Eskişehir'in 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti olması dolayısıyla bir çok sanatçıyı Eskişehir'e getirecek uluslararası film festivali düzenlemeyi planladıklarını vurguladı.

- "TELİF HAKLARI KONUSUNDA ACİL BİR ÇALIŞMA YAPILMALIDIR"

Alço, birçok sanatçının telif hakları konusunda sıkıntılar çektiğine değinerek, devletin bu konuda sanatçısısına sahip çıkması gerektiğini bildirdi.

Türkiye'deki sanatçıların teklif haklarından kazanç sağlanması gerektiğini vurgulayan Alço, şunları söyledi:

"Bazı sanatçıların durumu iş bulamamaktan ve yaşam sıkıntılarından dolayı perişan. Bu tür olayların yaşanmaması için Kültür ve Turizm Bakanlığına görev düşüyor. Telif hakları konusunda acil bir çalışma yapılmalıdır. Sinema filmlerindeki satıştan sadece yapımcılar para kazanıyor. Ancak oyuncular, sadece filme oynadığı sırada kazanç sağlıyor. Yurt dışındaki sanatçılar, film ne zaman, nerede gösterime girerse girsin ücretini alıyor. Böyle bir çalışma ülkemizde de olmalıdır."

Alço, Eskişehir'in adını dünyanın bir çok yerinden duyurmaya çalıştığını ancak Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykelleri Müzesi'nde heykelinin bulunmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »