26 Eylül 2018, Çarşamba

Artık cezaevine bıçak sokmak suç değil!

Türk Ceza Kanunu'nda yapılan yeni düzenlemeye göre cezaevlerine 10 santimin altında bıçak, telefon bataryası gibi eşyaları sokmak suç olmaktan çıktı.

18 Temmuz 2014 Cuma 16: 2
Artık cezaevine bıçak sokmak suç değil!
Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) cezaevlerine yasak eşya sokma suçunu düzenleyen 297/2’nci maddesi, 3 yıl önce Anayasa Mahkemesi’nce (AYM) iptal edilmesine rağmen hükümet yeni düzenleme yapmayınca yasal boşluk doğdu; cezaevlerine 10 santimin altında bıçak, telefon bataryası gibi eşyaları sokmak suç olmaktan çıktı. 

Hürriyet gazetesinden Oya Armutçu'nun haberine göre, TCK’nın 297/2 maddesi 7 Temmuz 2011’de AYM’ce iptal edildi. AYM, yasal düzenlemede boşluk doğmaması için iptal hükmünün kararın yayımından 6 ay sonra yürürlüğe girmesini kararlaştırdı. İptal kararı, 21 Ekim 2011’de Resmi Gazete’de yayımlandı ve 6 ay sonra 21 Nisan 2012’de yürürlüğe girdi.

Hükümet düzenleme yapmadığı için bu tarihten itibaren 10 santimetrenin altındaki bıçak, batarya gibi yasak eşyaları cezaevine sokma eylemleri de suç olmaktan çıktı.

Bu suçun sanıkları hakkındaki davalarda da Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi bozma kararları verdi. AYM’ye taşınan dosyaya göre, Çankırı Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, 6 Mayıs 2013’te Çankırı Cezaevi’ne yakınlarını ziyarete giden 2 sanığa kabzası yarı ahşap ve 5 santim uzunluğunda, namlusu 3.5 santim, ağzı keskin ancak 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu kapsamında kalmayan bir bıçak soktukları iddiasıyla iddianame düzenledi. Çankırı 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Ömer Faruk Eminağaoğlu, “AYM iptal kararı verdi” diyerek iddianameyi iade etti.

Dava Yargıtay’a taşındı. Daire bozma kararı verdi. Eminağaoğlu AYM’ye başvurdu, duruşma da 5 Kasım’a ertelendi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »