21 Haziran 2018, Perşembe

Artvin'de boğa güreşleri nefes kesti

Artvin 5 günlük Kültür Turizm ve Sanat Festivali'ne ev sahipliği yaptı.

28 Haziran 2014 Cumartesi 20:15
Artvin'de boğa güreşleri nefes kesti
Artvin'in Kafkasör Yaylası, bu yıl 34’üncüsü düzenlenen ve 5 gün süren Kültür Turizm ve Sanat Festivali'ne ev sahipliği yaptı.

5 günlük festival ilk kez boğaların katılımıyla yapılan kortej yürüyüşüyle başladı. Boğaların sokakta yürütüldüğünü gören Artvinliler heyecanla o anları cep telefonu kameralarıyla görüntülemek istedi. Kortejin önünde Vali, Belediye Başkanı yürürken arkada da 8 boğa, sahipleri ve vatandaşlar yürüyüşe eşlik etti.

Festivalin ikinci ve üçüncü gününde, halk oyunları gösterileri, söyleşiler ve konserler yapıldı. Tüm bölge halkı etkinliklere yoğun katılım gösterdi.

Yapılan araştırmalara göre 200 yılı aşkın bir tarihe sahip olduğu belirlenen boğa güreşlerinin ilk yarışları 2 gruba ayrılarak yapıldı. Cumartesi günü, yani festivalin 4'üncü günü Tüm artvinliler ve yakın illlerden gelen festival severler Kafkasör Arena'yı sabah saatlerinden itibaren doldurdu. Küçükorta Kategorisinde boğa güreşleri ve karakucak güreşleri yapıldı.18 boğa'nın katılımıyla yapılan ilk yarışlarda kimi boğalar adeta Arena'da şov yaptı kimileri de hiç yarışmadan rakibinden korkarak kaçtı. İki kategoride yapılan güreşler de birincilikleri

Ağbaş ve Kanas isimli boğalar kazandı. İzleyicelerin de favorisi olan bu boğalara para ödülü verildi. Boğa güreşlerinin ardından Arena'da eğlence zamanıydı...

Bölgenin en çok sevilen sanatçıları arasında yer alan Aydoğan Can, Bayar Şahin, Cemal Çayırcı ard arda sahneye çıkarak Festivalcileri coşturdu. Yağmur altında horon tepildi, halaylar çekildi. Kimsenin yorulmaya niyeti yoktu. En sevilen şarkılar eşliğinde tüm insanlar doyasıya dans etti.

BOĞA GÜREŞLERİ KEYİFLE İZLENMELİ

Festivalin son günü en önemli gün... Büyükorta, Baş Altı ve Baş kategorilerindeki boğa güreşleri yapılacak.

Kafkasör Arena'da Çadırlar kurulmuş, satıcılar yerlerini almıştı. Dönerciler, şapka satanlar, Karadeniz bölgesi festivali olması nedeniyle çay evleri vardı dört bir tarafta. 30 bin kişi arenayı doldurmuş, sıcaktan korunmak için şemsiyeleriyle birlikte gelmişler. Ancak seyirciler arasında en dikkat çekici tablo; evinden getirdiği 3'lü koltuğun üzerinde oturarak güreşleri seyreden vatandaştı. Bu durumu da şu şekilde açıkladı "Betonda veya sandalyede oturmak istemedim, koltuğu kamyona yükledim erken saatlerde buraya getirdim koydum. Hem en önden izleyeceğim hem de rahat rahat oturacağım. Boğa güreşleri keyifle izlenmeli." Arena'da bulunan herkes yarışları heyecanla ve keyifle bekliyordu. Çünkü Boğa Güreşleri Artvin'in, Karadeniz Bölgesi'nin en önemli festivalleri arasında sayılıyordu. Vali, Belediye Başkanı eski bakanlar tüm protokol yerlerini aldı.

40 boğanın mücadele ettiği Kafkasör'de boğalara verilen isimler çok ilgiçti. Tiko, Cellat, İmam, Çeçello, Karagoğa, Çakıcı, Bozo, Muro, Rüzgar, Efe , Mühittin hatta Saddam bile vardı. Sabah saat 10'dan itibaren yarışlar başladı. Mücadeleler kıyasıya yaşandı. Zaman zaman boğalar saha kenarındaki kalabalığa doğru yaklaşınca heyecanlı anlar yaşandı.

Yarışlar sırasında ilginç anlar yaşandı bunlardan biri yapılan anonstu. Anons'ta "5 tane cüzdan bulundu, hepsi bize teslim edildi. İçinde tomarla para var sahipleri bize ulaşsın, Artvinliler böyle cömert işte" deniliyordu. Herkesin istediği bir şey vardı, Örnek davranışların sergilendiği festival hep bu şekilde son bulsun...

Boğalar bir bir arenaya çıkıp mücadele ediyordu. Bu sırada renkli görüntüler ortaya çıkıyordu. 'Tiko' isimli 554 kiloluk boğayı
boğanın bakıcısı Yavuz Seçkin’ in oğlu, 7 yaşındaki Eyup Seçkin’in alana getirmesi, birinciliği kazanması sonrasında da boğanın üzerine çıkarak şampiyonluk sevinciyle arenayı terk etmesi büyük ilgi gördü, alkış topladı.

Boğaların yarış sırasında konsantrasyonlarının bozulmaması çok önemliydi. Hatta tempo tutulması için bile boğa sahiplerinden izin istendi. Bazı boğalar yarım saat arenada yarışmadan bekledi, seyirciler sıkıldı ancak boğalar güreşmeye niyetli değildi ve güreşmeden sahayı terk ettiler. Ard arda çıkan boğalar güreşmeden alanı terk etti.

Festivale satıcı olarak katılanlar da büyük beklenti içindeydi. İki günlük festivalde çadır kurmak için 250 lira kira veren Çay Evi Sahibi Necati Namlıtürk dönercilerin çay ikram etmesine anlam veremediğini belirterek " Eğer onlar çay vermeseydi bizim işlerimiz daha iyi olurdu her sene iyiydi bu sene pek memnun değiliz" diye şikayetini bildirdi. Döneriyle meşhur Artvin'de festival alanında nereye baksanız bir dönerci tezgahı vardı. Porsiyonu 10 liradan satılan döner için iki günlük verilen kira 400 lira. Güneşten korunmak çok önemliydi, şapkacılar da yaptıkları satıştan memnundu. Rize'den şapka satmak için gelen ve tanesinin 5 liradan satıldığı şapkalar herkesin kafasındaydı.

Çorum'dan leblebi, kuruyemiş getiren, evinden saç ocağını, tüpünü getirerek gözleme pişirip satan ev hanımları, köfteciler, hepsi festival alanındaydı.

Tek Artvin'den değil yakın illerden de festivale gelen vatandaşlar vardı. Ankara'dan, Mersin'den, Trabzon'dan gelip çadırlarını kuran vatandaşların oldukça keyifli olduğu görülüyordu. Öğrendiğimize göre bu sene ilk defa festival alanına girerken katılımcılardan para alınmamış eğer alınsaydı araç sahipleri 20 lira, vatandaşlar da 7 buçuk lira ödemek zorunda kalacakmış.

Festival alanında 2 ambulans ve bir UMKE ekibi görev yaptı. 112 acil servisinden 10 çalışan ve UMKE Ekibinden 3 kişi vardı. Acil servise gelenler arasında en fazla tansiyon rahatsızlığı ve güneş yanığı nedeniyle gelenler vardı.

FİNALDE KASAPLARIN MÜCADELESİ

Yarı finalin ardından sıra geldi finale... Final yarışında nefesler tutuldu herkes hangi boğanın kazanacağını merak ediyordu. Boğalar teker teker alana girdi. Mücadelenin çetin geçeği belliydi. Yıldırım Kasap'a ait "Gaddar Efe" adlı boğayı yenen Şimşekler Kasap, İbrahim Şimşek'e ait "Şimşek" isimli boğa "başboğa" oldu. Başboğa'nın sahibi Şimşek'e 11 bin lira ödül verildi. Mücadele yaklaşık 20 dakika sürdü ve kazanan boğa tüm arenada tur atarak izleyenleri adeta selamladı. Festival ödül töreninin ardından sahaya inen izleyicilerin horon tepmesiyle sona erdi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »