23 Mayıs 2018, Çarşamba

Askere saldırının faili yakalandı

Hakkari Valiliği'nden hain pusuyla ilgili kritik açıklama... Yazılı açıklamada, 19 Temmuz'da bir askerin yaralanması ve cumartesi günü 3 askerin şehit edilmesiyle ilgili 3 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

28 Ekim 2014 Salı 1:22
Askere saldırının faili yakalandı

Valilikten yapılan açıklamada 19 Temmuz 2014'te saat 16.00'da ilçe merkezinde bulunan Zağros iş merkezi önünde silahlı saldırıya uğrayarak yaralanan Uzman Çavuş K.U adlı askeri personel ile cumartesi günü şehit edilen 3 askerle ilgili yapılan çalışmalarda biri Muğla Bodrum'da, diğerleri Yüksekova'da olmak üzere 3 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. 
 
Gözaltına alının K.T.'nin yaralanma olayının faili, diğer olayın da failinin olduğunu değerlendirildiği kaydedilerek şu açıklama yapıldı: "İlimiz Yüksekova İlçesi Cengiz Topel Caddesi, 1-19.07.2014 günü saat 16.00 sıralarında Zağros İş Merkezi önünde Uzman Çavuş K.U. adlı askeri personelin yapılan silahlı saldırı sonucu yaralanması olayı, 
 
2-25.10.2014 günü saat 15.45 sıralarında Lavaş isimli iş merkezi yanında 3 (üç) askerimizin kimliği belirsiz terör örgütü mensuplarınca şehit edilmesi olayı ile ilgili olarak 27.10.2014 günü sabah erken saatlerde İl Emniyet Müdürlüğümüz ekiplerince yapılan operasyon sonucu 1'inci olayın faili, ikinci olayın da faili olduğu değerlendirilen K.T. isimli şahıs Yüksekova ilçesinde, 1'inci olayın faili E.A. isimli şahıs ise Bodrum/Muğla'da, ayrıca olaylarla ilgili O.C. isimli şahıs Yüksekova ilçesinde gözaltına alınmış olup, konu ile ilgili çalışmalara devam edilmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
 
BAŞBAKAN DAVUTOĞLU DA AÇIKLADI
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu 3 gözaltıyla ilgili çok önemli bir açıklama yaptı. Davutoğlu, Yüksekova'da üç askerin  şehit edilmesiyle ilgili, "Güçlü delillerle bu operasyonlar ve takipler  neticesinde ilgili şahıslar şu anda gözaltındalar" dedi. Ankara'ya hareketi öncesi Atatürk Havalima'nında basın mensuplarına  açıklama yapan Davutoğlu, Yüksekova'da üç askerin terör örgütü mensuplarınca  düzenlenen silahlı saldırıda şehit olduğunu anımsatarak, "Evvelsi gün hepimizin  yüreğine bir ateş düşmüştü. Yüksekova'da bir uzman çavuşumuzu ve iki erimizi  kaybetmiştik" dedi. 
 
  Davutoğlu, her türlü tedbiri alıp arka arkaya operasyonlar  yapıldığını vurgulayarak, şunları kaydetti: 
 
"Bugün olayın mesulü olduğuna dair elimizde deliller bulunan şahıslar  gözaltına alındılar. Bu gözaltılar neticesinde gerekli tahkikatlar yapıldıktan  sonra adalete teslim edilecekler. Bu çerçevede Hakkari Valimizin yaptığı  açıklamada da görüldüğü gibi, güçlü delillerle bu operasyonlar ve takipler  neticesinde ilgili şahıslar şu anda gözaltındalar. Onun önemi şudur; biz her  zaman söylüyoruz, Çözüm süreci kamu düzeninin alternatifi değildir. Çözüm  sürecinin mevcudiyeti kamu düzeni anlamında herhangi bir zaaf olacağı şeklinde telakki edilmemelidir, algılanmamalıdır. Kamu düzenini bozan kim olursa olsun,  hangi gerekçeyle olursa olsun, herhangi bir eyleme yöneldiğinde, herhangi bir  eyleme niyet ettiğinde ve şiddete yöneldiğinde, kamu görevlilerimiz gerekli her  türlü tedbiri alır ve bu eylemi durdurur. Daha önce baraja saldırıda olan da  budur." 
 
MÜCADELEMİZ SÜRECEK
 
Davutoğlu, kamu düzenine riayet edildiği zaman ise herkesin, her türlü  görüşünü beyan etme hakkına sahip olduğunu dile getirerek, "Her türlü toplantı ve  gösteri yapma hakkı da vardır. Ama kamu görevlilerimizin kamu düzeni için aldığı  tedbirleri kıyas göstererek, misilleme mantığıyla güvenlik birimlerimize saldırı  olursa bunun da gereken cevabı verilir, sorumlular adalete teslim edilir" diye  konuştu. 
 
PERDE ARKASI DA ARAŞTIRILIYOR
  
"Bu hukuk devletini yaşatma konusunda irademizden de kimsenin şüphesi  olmamalıdır. Bu çalışmalarda, etkin mücadelede Bingöl'deki polislerimizin  şehadeti sonrasında sorumluları, takip esnasında çıkan çatışmada ölü olarak ele geçirilmişlerdi. Şimdi de Yüksekova'da askerlerimizi şehit edenler yapılan  takiplerle yakalandılar ve adalete teslim edildiler. Soruşturmalar yürüyor. Bu  olayın arka planında başka kişiler varsa onlarla ilgili de gerekli takipler  yapılacak. Hiç kimse işlediği suçun karşılıksız kalacağı kanaatine  kapılmamalıdır. Milletimiz de hükümetimize, devletimize, güvenlik birimlerimize  güvenini devam ettirmeli, sürdürmelidir. Gerekli her türlü tedbiri alacağız ve  kamu düzenini ülkenin her bir köşesinde tesis edene kadar da şiddet yanlılarına  karşı mücadelemiz sürecek."
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »