23 Mayıs 2018, Çarşamba

Askerlik 3 aya düşecek mi? Bakan açıkladı...

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, askerlik süresinin 3 aya indirilmesine yönelik bir çalışma olmadığını söyledi.

14 Ocak 2016 Perşembe 21: 7
Askerlik 3 aya düşecek mi? Bakan açıkladı...
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, askerliğin üç aya indirilmesiyle ilgili bakanlıkta bir çalışmanın söz konusu olmadığını bildirdi.Genç girişimcilere vergi desteği, doğum yapan memurlarla uzman erbaş  ve jandarmaya yeni hakları kapsayan Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda  Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri TBMM Plan ve Bütçe  Komisyonunda sürüyor.
 
Kabul edilen maddelere göre, çocuğu olan memur anne ve babaya, çocuğun  mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar normal  çalışma süresinin yarısı kadar, çalışma imkanı getiriliyor. Bu düzenlemeden evlat  edinenler de yararlanacak.
 
Yarım zamanlı çalışma hakkından yararlanamayacak memurlarla ilgili  usul ve esasları belirlemeye Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Uzman  erbaşlar ile uzman jandarmaların ek göstergeleri yükseltiliyor.
 
İhdas edilen maddelerle, uzman erbaşlara birinci dereceye yükselme  imkanı getirildi. Uzman erbaşların kamuya geçebilmesi için 2 yıl olan çalışma  süresi 7 yıla çıkarıldı.
 
Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Milli Savunma Bakanı İsmet  Yılmaz, basında çıkan haberlerin anımsatılması üzerine, askerliğin üç aya  indirilmesine ilişkin, bakanlıkta bir çalışmanın söz konusu olmadığını bildirdi.
 
Medyada yer alan bazı haberlerde, verilecek 3 aylık temel eğitimin ardından geri kalan sürenin ücret ödeyerek tamamlanabileceğine yönelik çalışma yapıldığı iddia edilmişti.
 
"HİÇBİR HUKUK DEVLETİ İZİN VERMEZ"

Yılmaz, HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan'ın güneydoğudaki operasyonlana dair eleştirileri üzerine, şunları söyledi:

"Ambulansın, itfaiyenin girmesine izin vermeyeceksin, hendeklerin etrafından silahla dolaşacaksın, buna hiçbir hukuk devleti müsaade etmez. Her şeyi söyleyin, bunu Meclis kabul ederse başımız gözümüz üstüne ama silahla dağda gezemezsin, şehirde geziyorsun. Bunu biz değil, hiçbir parti kabul etmez. Hukuk devletinin gereğini yapıyoruz. Herkes hukuk devletinin gereğini yaparsa, 21. yüzyıl Türkiye'nin yüzyılı olur."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »