Askerlikte yeni dönem! Bakan Akar: 2-3 ay içinde...

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "2-3 ay içinde tek tip askerlik gelecek. Bedellidir, dövizlidir bunu gündemden çıkarıp bir zemine kavuşturma gayretimiz sürüyor." dedi

1 Kasım 2018 Perşembe 20: 0
Askerlikte yeni dönem! Bakan Akar: 2-3 ay içinde...
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemine  ilişkin çalışmaların yoğun şekilde sürdürüldüğünü belirterek "Önümüzdeki günlerde  bu tamamlanacak ve bundan sonra ülkemizin, kamuoyunun gündeminden mümkünse bu  bedellidir, dövizlidir, 6 ay mıdır, 7 ay mıdır, asteğmendir, üsteğmendir lafını  çıkarıp bunu bir zemine oturtma gayretimiz sürüyor." dedi. 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki Bakanlığının 2019 bütçesinin  görüşmelerinde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtlayan Akar, göreve  gelir gelmez yaptıkları çalışmalardan birinin uzman erbaşlara orduevi statüsünde  tesis kazandırmak olduğunu, Ankara, İstanbul ve İzmir'de bunun çalışmasının  yapıldığını söyledi.

Bedelli askerlik, dövizli askerlik veya klasik askerliğe ilişkin  soruları da yanıtlayan Akar, bu konuyla ilgili 2-3 aydan bu yana çalışma  yapıldığını, bunun henüz sonuçlanmadığını bildirdi.

Çalışmanın çok değişik boyutları bulunduğunu, farklı bakanlıkları da  ilgilendirdiğini ifade eden Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tarım ve hayvancılık çok önemli bir konu. Bunun üzerinde devamlı  duruyoruz. Doğu ve Güneydoğu'yu gezdikçe, oradaki insanlarla konuştukça,  görüştükçe, Kürt kardeşlerimiz, Alevi kardeşlerimiz, orada yaşayan insanlarla,  Türklerle hep beraber oturup sohbet ettikçe, tamamen samimi ortamda konuştukça  ortaya çıkan manzara, bu bir günde ortaya çıkan bir şey değil. Tarım ve  hayvancılık şart çünkü öbür türlü fabrika denildiği zaman, 'Ağrı'ya fabrika  yapalım', nasıl yapacaksınız fabrika? Hammaddesi, ustası nereden gelecek,  mühendisi nerede yatacak, lojmanı nerede, yolu nerede, demir yolu var mı, hava  yolu var mı gibi bir sürü sorun çıkıyor. Tarım ve hayvancılıktan başladığın  takdirde çok daha rahat ilerleme, gelişme olabilir diye düşünüyoruz. Bu manada  oradaki yaptığımız çalışmalarda bunu dedikten sonra, bu sefer Tarım Bakanlığı,  Milli Eğitim Bakanlığı 'Siz böyle diyorsunuz ama çocuklar askerliği yedek subay  olarak yapmak istiyor, 6 ay yapmak istiyor bunun için de kimse tarım lisesine,  meslek lisesine, tarım ve hayvancılığa bakmıyor, herkes üniversiteye gitmeye  çalışıyor' diyorlar.

Diğer taraftan yurt içinde, yurt dışında evlatlarımız, kardeşlerimiz,  okuyanlar var, çok önemli görevlerde, çok önemli akademik çalışmalar yapıyor.  20-25 gün gel, git vesaire bunlar ne getiriyor, ne götürüyor? Olaya tamamen  objektif şekilde bakıp herhangi bir şekilde takım tutar gibi taraf olmaksızın ne  yapabiliriz diye Tarım Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığımız dahil  arkadaşlarımız yoğun şekilde çalışmalarını sürdürüyorlar. Önümüzdeki günlerde bu  tamamlanacak ve bundan sonra ülkemizin, kamuoyunun gündeminden mümkünse bu  bedellidir, dövizlidir, 6 ay mıdır, 7 ay mıdır, asteğmendir, üst teğmendir lafını  çıkarıp bunu bir zemine oturtma gayretimiz sürüyor."

Ay Yıldız Projesi'ne ilişkin de bilgi veren Akar, Genelkurmay  Başkanlığı ve kuvvet komutanlıklarının Etimesgut'ta ay yıldız şeklinde yapılacak  binada hizmet vereceklerini açıkladı.

"KÖŞESİZ DE DEĞİLİZ"

Özgürlük, demokrasi ve refahın güvenlik olmadan gerçekleşemeyeceğini  dile getiren Akar, Türkiye'nin 81 milyonluk bir millet olduğunu, bu milletin  birbirine sarılıp güvenliğini, refahını, egemenliğini ve bağımsızlığını sağlaması  gerektiğini söyledi. Akar, şöyle konuştu:

"Özgürlük, demokrasi, hepsi eyvallah fakat bizim de bazı şeylerimiz  var. Köşesiz de değiliz. Bazı şeylerde köşeliyiz. Bu da nedir? Türkiye'nin  güneyinde, Irak'ın kuzeyinde, Suriye'nin kuzeyinde bir koridora asla izin  vermeyeceğiz. Bu mümkün değil. Ölürsem şehit, kalırsam gaziyim. Bunu  muhataplarımıza resmi toplantı, gayriresmi toplantı, sosyal faaliyetler, açık ve  net söylüyoruz. Bunu göze alın ona göre planınızı yapın. Eğer bu olmazsa  olmazımızı açıktan ortaya koymadığımız takdirde herkes yalan yanlış hesaplar  yapıyor. Bu sefer herkes kaybedecek. Başından bilin, eğer bunu göze alıyorsanız  buyurun. Değilse bir an önce hiza istikamete girin. Biz Irak'ın, Suriye'nin  toprak bütünlüğü, siyasi bütünlüğünden yanayız. Bunda hiçbir şüphe yok. Ama  oradaki şartları iyi değerlendirmek lazım. Yani hırsızın hiç mi suçu yok? Biz  durup dururken Suriye'ye girmedik ki. Durup dururken Irak'a girip çıkmıyoruz ki."

Milli Savunma Bakanı Akar, Münbiç'te DEAŞ'ın etkisiz hale getirilmesi  gerektiğini 2014-2015'te ABD'lilerin gündeme getirdiğini belirterek  "Amerikalılar, 'Biz buraya gireceğiz, girerken de YPG'yi kullanacağız fakat  buradaki faaliyetleri derleyip toparladıktan sonra çıkacağız' dediler,  çıkmadılar. 'Yapacağız' dediler yapmadılar. Daha sonra yol haritası yapıldı.  Güvenlik prensipleri ortaya konuldu. Buna göre de takvimin gerisinde olmakla  beraber bugün yapılması gerekenlerden bir aşama daha geçildi." diye konuştu.

Bu konudaki ilişkiyi sabırla sürdürdüklerini ifade eden Akar,  "Sonuçların alınmasını bekliyoruz ve muhatabımız Amerikalı dostlarımıza bir an  önce yaptığımız planların gerçekleşmesini tavsiye de ediyoruz, teklif de  ediyoruz, gündeme getiriyoruz." dedi.

İdlib konusuna da değinen Akar, şunları kaydetti:

"İdlib bizim için hayati bir sorun. Eğer İdlib'de yaşayan 3,5,  kimilerine göre 4 milyon Suriyeli kardeşimiz Türkiye'ye gelirse gelmeye kalkarsa  -ki almamak diye bir şey yok- orada ölüm kalım varsa insansınız, nasıl almam  diyeceksiniz? Biz daha o seviyeye gelmedik, modern seviyeye gelmedik. 'Almıyorum'  diyemiyoruz. Adamları tel örgülerin peşinde bırakamıyoruz. Aldığımız zaman zaten  içeride 3,5 milyon misafir etmekten dolayı birtakım külfetler içindeyiz. Bu  Avrupalı, Amerikalı dostlarımızın, uluslararası kurum ve kuruluşların verdikleri  3 artı 3 milyar avronun esamesi okunmuyor. Hepsi bizim kendi bütçemizden çıkıyor.  Bu nedenle burada biz Ruslarla, İranlılarla konuşmalarımızda dedik ki 'İdlib  olmazsa olmazımız'. Burada herhangi bir şekilde rejimin varil bombasıydı,  uçaklardı, topçuydu, roketlerdi, buraya tasallut ederlerse buna karşı tavrımızı  koyacağız. Bunun üzerine Soçi'de 17 Eylül'de yapılan toplantı sırasında bazı  sıkıntılar yaşanması anında Sayın Cumhurbaşkanımızın şahsi gücü, girişimiyle  Sayın Putin ile yaptığı ikili görüşmeyle bu noktaya gelindi."

"BU MÜMKÜN DEĞİL"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Suriye ve Irak'ta,  Türkiye'nin güvenliğine çalışıyoruz. 'Suriye'deki bütün kuvvetleri çekelim,  Afrin'de, İdlib'de işimiz kalmadı, çıkalım.' diyebilen var mı? Bu mümkün değil."  dedi. 

ABD'nin "PYD/YPG'ye silah vermesine" ilişkin bir soru üzerine Akar,  "Uçaklarla, tırlarla oraya silah geldiğini görüyoruz da tabii burada  münasebetler, dünyadaki dengeler var. Her şeyi böyle yakıp yıkıp... Herkes  kızdığında karısını boşasaydı, herkes bekar kalırdı. Onun için bir şeyleri  sürdürmek zorunda kalıyoruz. Dolayısıyla bu bir yere kadar gidecek ama bazı  sınırları da kendilerine söyledik, söylemeye de devam ediyoruz." diye konuştu.

Akar, bedelli askerlik konusunda, "Bu konu da daimi olacak. İkide bir  bedelli mi olacak, çıktı mı çıkacak mı, geldi mi geliyor mu, üç ay mı beş ay mı,  10 bin mi 5 bin mi noktasına gelmeden öngörülebilir olacak. Herkes bilecek ki bu  budur. Burada en güzeli, en rahatı '20 yaşına gelen her erkek vatandaş askerlik  görevini yapar' deyip kapatmak ama işte olmuyor. Bir takım ekonomik, siyasi,  toplumsal, bireysel, günün getirdiği mecburiyetlerden dolayı böyle bir çözüme  gidiliyor. Bu çözümü hiç olmazsa kendi içinde tutarlı, sürdürülebilir,  öngörülebilir hale getirebilmek istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"Türk askerinin Suriye'den çıkıp çıkmayacağı ve Irak'taki  pozisyonlarının ne olacağı" sorusuna Akar, "Suriye ve Irak'ta biz, Türkiye'nin  güvenliğine çalışıyoruz. 'Suriye'deki bütün kuvvetleri çekelim, Afrin'de,  İdlib'de işimiz kalmadı, çıkalım.' diyebilen var mı? Bu mümkün değil." dedi.

Suriye'de yeni anayasa için çalışmaların sürdüğünü belirten Akar,  sonrasında seçimin yapılarak, Suriye'nin kendi idaresine kavuşacağını söyledi.

Irak'ın, Suriye'nin güçlü olmasının Türkiye'yi güçlendireceğini  vurgulayan Akar, "Fakat diğer ülkelerle ilgili biraz dikkatli olmamız lazım diye  düşünüyorum." ifadesini kullandı.

"2012'DE UÇURACAK İHA YOKTU"

Akar, Türkiye'nin Ortadoğu politikasının bir macera olmadığının altını  çizerek, "Güvenliğimiz ve savunmamız için gerekli olan neyse, kabine  Cumhurbaşkanımızın başkanlığında gerekli kararları alıyor ve uyguluyor." diye  konuştu.

Suriye'de Beşşar Esed'in, 1 milyona yakın insanın katili olduğunu  belirten ve rejimle herhangi bir temaslarının olmadığını ifade eden Akar, "Suriye  halkı bizim kardeşimiz. Anayasa gerçekleşecek, arkasından seçim gerçekleşecek,  Suriye'nin gerçek sahipleri duruma hakim olacaklar biz de onlara her türlü  saygıyı, hürmeti göstereceğiz." dedi.

"Türkiye'nin insansız hava aracı (İHA) üretmesi ve kullanmasına"  ilişkin bir soru üzerine Akar, şöyle konuştu:

"2012 yılında anlaşmasını ve sözleşmesini yaptığımız 10 İHA'mız vardı  ve 3'ü arızalıydı. Bizim için çok hayati öneme haizdi. Anlaşması yapılan bu  İHA'ların bakım saatleri geldiğinde, Mavi Marmara'dan dolayı, parasını aldıkları  halde bakımını dahi yapmadılar ve bizim uçuracak tek bir İHA'mız yoktu. Bunun  üzerine, zaten bu işte çalışmakta olan özel ve kamu seferber oldu, bugün bir  noktaya geldik. Bu saygıdeğer bir nokta. Bunu saygıyla karşılamak lazım. Şu anda  silahlı ve silahsız İHA ihraç edecek duruma geldik. Bütün dost ve müttefik  ülkeler talep ediyorlar. Şu anda bize yurt içinde ve dışında yaptığımız terörle  mücadele harekatlarında, diğer faaliyetlerde bunların yaptığı katkı çok hayati."

EGE VE AKDENİZ'DEKİ GELİŞMELER

Ege'deki adalarda ve Akdeniz'de yaşanan gelişmelerin de sorulduğu  Akar, şunları söyledi:

"Gelin, oturup konuşalım' diyoruz ama tek tek değil. Türkiye ile  Yunanistan arasında ne kadar problem var, kim uzmanlar oturun çözün. 'Bugün bunu,  yarın onu şeklinde olmasın' diyoruz. Biz, iyi komşuluktan, barıştan, huzurdan  yanayız. 'Ekonomik imkanlardan her taraf yararlansın, karşılıklı gidiş gelişler  kolaylaşsın' diyoruz. Bunun dışında, Ege'de, Doğu Akdeniz'de, Kıbrıs'ta, Türkiye  Cumhuriyeti devletinin ve KKTC'nin hak ve menfaatlerine karşı her türlü girişime  karşıyız. Hiçbir oldubittiye izin vermeyeceğiz, hiçbir hakkımızın çiğnenmesine  müsaade etmeyeceğiz. Dolayısıyla burada biz, barış ve diplomasiyle çözüm bulmak  için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz."

FETÖ İLE MÜCADELE

FETÖ konusundaki mücadelelerine de değinen Akar, "Yeni bilgi, belge  çıktığı takdirde tereddütsüz yapılması gereken neyse o işlem yapılıyor. OHAL  komisyonu, mahkemeler tarafından herhangi bir şekilde suçsuzluğuna kanaat  getirilen varsa, onlar da tekrar TSK'ya dönüyorlar." dedi.

Akar, FETÖ temizlendikten sonra TSK'nın kendisine verilen bütün  görevleri, kalan personelin birbirine güvenmesiyle, inancı, fedakarlığı ve  kahramanlığıyla yaptığını vurguladı.

Hulusi Akar'ın açıklamalarının ardından Milli Savunma Bakanlığı  bütçesi komisyonda kabul edildi.OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »