28 Mayıs 2018, Pazartesi

Asya Altyapı Yatırım Bankası için imzalar atıldı

100 milyar dolar sermaye ile kurulması planlanan Asya Altyapı Yatırım Bankası için ilk imzalar Çin'in başkenti Pekin'de atıldı.

29 Haziran 2015 Pazartesi 11:35
Asya Altyapı Yatırım Bankası için imzalar atıldı
PEKİN (AA) - Şinhua ajansının haberinde, imza törenine Asya Altyapı Yatırım Bankasının (AAYB) kurucu üyesi 57 ülkenin temsilcilerinin katıldığı ve kurucu üye ülkeler arasında anlaşmaya ilişkin ilk resmi imzayı Avustralya'nın attığı belirtildi.
İmzalanan 60 maddelik AAYB Anlaşması metninde, AAYB'nin üyelik koşulları, işleyişi, idari yapısı, genel merkezi ve mali paylara ilişkin açıklamaların yer aldığı ifade edilirken, düzenlenen imza töreninde kurucu üye ülkelerden 50'sinin resmi imzayı attığı bildirildi.
Anlaşmanın yıl sonuna kadar imzayı atan kurucu üyelerin ülkelerinde resmi olarak onaylanarak yeterli onayın alınması durumunda AAYB'nin resmen kurulacağı ve genel merkezinin Pekin'de olacağı kaydedildi.
Diğer yandan, bugünkü imza töreninde anlaşmayı imzalamayan ülkelerin de yıl sonuna kadar gerekli işlemlerini tamamlaması gerektiği belirtildi.
Çin'in öncülüğünde kurulacak AAYB'nin oy imtiyazlı hisse senedi çerçevesinde şu anki en büyük hissedarı yüzde 26,06 ile Çin olurken, sırasıyla yüzde 7,5, yüzde 5,92 pay ile Hindistan ve Rusya'nın Çin'den sonra diğer büyük hissedar ülkeler olduğu açıklandı.
Türkiye kurucu üyeler arasında
Toplam sermayesi 100 milyar dolar olması ve 2015 sonunda faaliyetlerine başlaması beklenen AAYB'nin, Türkiye'nin de içinde olduğu 57 kurucu üye ülkesi bulunurken, bu ülkelerden 20'si Asya dışındaki ülkelerden oluşuyor.
Dünyanın en büyük ekonomilerinden ABD ve Japonya, AAYB'ye üyelik başvurusu yapmazken, Tayvan ve Kuzey Kore'nin ise üyelik başvuruları reddedilmişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »