23 Haziran 2018, Cumartesi

Ataman: Parayı yönetim bulsun

Maddi olarak küçülmeye giden Galatasaray'ın başantrenörü Ergin Ataman, "Parayı ben bulamam yönetim bulsun" mesajını verdi

8 Ağustos 2014 Cuma 18: 6
Ataman: Parayı yönetim bulsun
Ergin Ataman "Geçen sezon sakatlıklar olduğunda 'Hedefimizi küçülttük' derdim, ama demedim. Yönetim de böyle yapmalı. Başkan büyük düşünmek istiyor, ama yöneticiler böyle düşünmüyor. Başkanda da kaygı var" dedi.

Akşam'dan Hakan Eyüpoğlu'na verdiği özel röportajda merak edilenlere açıklık getiren Ataman, gündem yaratacak açıklamalarda bulundu.

-Galatasaray’daki küçülme ile ilgili neler düşünüyorsunuz. Ne yapacaksınız?

"Galatasaray'ın maddi sıkıntısı var. Bizim Turkish Airlines Euroleague olarak bakıldığı zaman diğer iki rakibimizin çok ciddi sponsorları var. Fenerbahçe’nin Ülker gibi büyük bir sponsoru var. Anadolu Efes de kurum. Galatasaray’ın Liv Hospital sponsoru vardı, ama onunla sözleşme bitti. Bir belirsizlik var, çünkü basketbolda gelirin yüzde 80’i sponsordan kaynaklanıyor."

"Galatasaray'ın geliri olmadığı için sıkıntıya düştü. O zaman da mecburen bütçede daralma söz konusu oldu. Biz bütçedeki daralmanın sahaya en az zarar vermesi için çalıştık. Her şeye rağmen iyi bir takım kurduğumuzu düşünüyorum. Geçen sezon olduğu gibi Türkiye’nin en büyük şampiyonluk adayı olacağız, ama benim canımın sıkıldığı nokta, küçülmek en kolay yol."

"Ben sahada takımımın kazanması için büyük hedefleri yakalaması için birçok sakatlığa rağmen göğüs gererek başarıya ulaşmak için formüller üretmeye çalıştım. 4 oyuncum sakatlandığında, 'Hedefimizi küçülttük' derdim, ama ben bunu söylemedim. Yönetimden de benim beklentim budur. Sıkıntılı bir dönem olabilir, ama bu geri adım atmak için bir nokta olmamalı. Ben nasıl daha fazla çalışıp, takımımı daha iyi oynatmaya çalışıyorsam, yönetimin de daha fazla çalışıp kaynak yaratması gerekiyor."

"Biz buraya Başkanımız Ünal Aysal’ın büyük vizyonu ile başladık. Beni Beşiktaş’tan transfer etmesi ve bana büyük imkan tanıması ile çalışmaya başladık, ama ben başkanımızın da bu ekonomik durumdan dolayı biraz tedirgin olduğunu görüyorum.

Aslında Başkanımız büyük düşünmek istiyor, fakat burada bir Yönetim Kurulu var. Sonuçta kararlar oradan çıkıyor. Onların bunu düşünmesi gerekiyor. Sadece Başkanın istemesi ile bu olmaz. Başkan çok istiyor. Ünal Aysal’ın Euroleague’de şampiyonluk istediğini düşünüyorum."

"Ama Başkanın da yönetim ve camiadan desteğe ihtiyacı var… Bunu sağlamanın yolu da yönetimlerin daha fazla çaba sarf edip çözmesi. Ben bunu bulamam. Ben bir teknik adamım, ama sporun gerçekleri var. Bir seviyede oynuyorsanız o seviyeye uygun bir takım kurmanız lazım. Biz son iki yılda bizden daha yüksek bütçeli olan Fenerbahçe ve Anadolu Efes’in önüne geçmeyi başardık. O benim için çok büyük bir gurur kaynağıdır."

FİNAL MAÇINI OYNAMAK İSTERDİM

-Galatasaray bir karar verdi ve final serisi son maçına çıkmadı. Bu basketbolda neyi değiştirecek?

"Galatasaray orada bir mesaj verdi. Oynamadı maçı. Ben o maçı sahada çıkıp kazanmak ve orada şampiyon olmak isterdim. Galatasaray bizi şampiyon ilan etti. Biz final serisini hak ettiğimizi gösterdik. Geçtiğimiz sezon Türkiye’de en iyi basketbolu biz oynadık. Euroleague’de Avrupa’nın en iyi 8 takımı arasına kalan takım bizdik."

"Euroleague’de her şey objektif. Hiçbir faktör yok. Orada sekize girerek en iyi takım olduğumuzu gösterdik. Final serisinde de oynadığımız basketbol ile bunu gösterdik. İnanılmaz sıkıntılar yaşadık. Biz geçen sezon iki ayrı takım ile oynadık. Sezonun başında bir takım ile oynadık. Sonra başka bir takım ile oynadık. Bu hiçbir takımın başına gelmedi. Finalde biz daha iyi oynadık. Objektif göz ile bakanlar, bizim daha iyi oynadığımızı söyledi. Birinci maç hariç."

"Durum böyle olunca, ben 7. maça çıkmak istedim. Kupayı alacağımıza %100 inanıyordum. Kulübün, normal bir basketbol oynanmayacağı endişesi vardı. Bu endişe maalesef ağır bastı. Kulüp böyle bir karar aldı. Ben çıkıp oynamak istedim. Kulübün aldığı karara saygı duymak zorundaydım. Bu kararı bizler için aldılar, ama bunun getirisi ne olacak diyorsan ben de bilmiyorum."

-Herhalde Euroleague şampiyonluğu küçülme ile olmaz?

"Mecazi bir anlam vardır, 'Şapkadan tavşan çıkarma' diye Ben ona inanmam. Öyle bir şey kesinlikle yoktur. Sadece bir değer olmalı ki siz o değeri yükseltebilesiniz. Onun için de burada da mutlaka kaynak lazım."


 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »