23 Mayıs 2018, Çarşamba

Atatürk'e hakaretten tutuklanmıştı! Flaş karar...

Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret etme" ve "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçlarını işlediği iddiasıyla hakkında açılan dava acilan Süleyman Yeşilyurt'un ilk duruşmada tahliyesine karar verildi.

1 Haziran 2017 Perşembe 19:16
Atatürk'e hakaretten tutuklanmıştı! Flaş karar...
Televizyon programında Atatürk ile söylediği sözler  nedeniyle ''Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret'' ve "halkı kin ve düşmanlığa  alenen tahrik etme'' suçlarından tutuklu bulunan Süleyman Yeşilyurt'un  tahliyesine karar verildi.

Bakırköy 35. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık  Süleyman Yeşilyurt ile kızı olan avukatı Berrin Yeşilyurt katıldı.

Yeşilyurt savunmasında, konuşmaları Atatürk'e hakaret kastıyla  söylemediğini savunarak, "Yanlış anlaşıldıysam Türk halkından özür dilerim.''  dedi.

Mahkeme, "mevcut delil durumu, sanığın tutuklulukta geçirdiği süre ve  savunmasının alınması"nı gerekçe göstererek, sanık Yeşilyurt'un tahliyesine karar  verdi.

İDDİANAMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ertuğrul Sarıyar tarafından hazırlanan  iddianamede, 6 Mayıs 2017'de Yavuz Bahadıroğlu'nun (Niyazi Birinci)  moderatörlüğünü yaptığı, Mustafa Armağan ve Süleyman Yeşilyurt'un konuk olarak  katıldığı ''Derin Tarih'' isimli programın yayınlandığı anımsatılıyor.

Programın bir bölümünde sanık Yeşilyurt'un Mustafa Kemal Atatürk ve  Afet İnan ile ilgili suça konu sözleri söylediği aktarılan iddianamede, ''Sanığın  kullandığı ifadelerle Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü  toplum ve izleyici gözünde, gittiği bir müsamerede 17 yaşında bir kız çocuğunu  beğenip evlatlık alıyormuş kisvesi altında Çankaya'ya götürüp onunla aşk hayatı  yaşayan bir kişi gibi lanse etmeye çalıştığı, Atatürk'ün toplum gözündeki  değerini düşürmeyi, toplumun bir kesiminin sinir uçları ile oynamayı, toplumu  tahrik etmeyi amaçladığı anlaşılmıştır. Dosya kapsamında tüm delillere göre  sanığın atılı suçları işlediği, kamu davası açmaya yeterli delilin bulunduğu  anlaşılmaktadır." deniliyor.

İddianamelerde, sanık Süleyman Yeşilyurt'un "Atatürk'ün hatırasına  alenen hakaret'' ile ''halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme'' suçlarından  2,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »