Atatürk'ün Vahdettin'e yazdığı tarihi mektup

Habertürk köşe yazarı Murat Bardakçı köşesinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet ilan edilmeden önce Vahdettin’e yazdığı mektubu okuyucularıyla paylaştı.

22 Nisan 2012 Pazar 19:52
Atatürk'ün Vahdettin'e yazdığı tarihi mektup

Tarihin güçlü kalemlerinden Murat Bardakçı, Atatürk ile ilgili pek bilinmeyen bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Bardakçı köşesinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün Vahdettin’e yazdığı mektubu yayınlayarak çok konuşulacak bir tartışmanın kapısını araladı.

Atatürk mektubunda Vahdetine şunları yazıyor: ‘Tek bir amacımız vardır. Sizi kurtarmak ve İslam Âlemi’nin yeniden tek ve en güçlü hâkimi yapmak.’

İşte Murat Bardakçı'nın bugün köşesinde yayınladığı o mektup

Mustafa Kemal Paşa TBMM’yi açmasından 3 ay önce 19 Ocak 1920’de Sultan Vahideddin’e gönderdiği mektubunda, ‘Tek bir amacımız vardır. Sizi kurtarmak ve İslam Alemi’nin yeniden tek ve en güçlü hakimi yapmak’ diyordu.

Aslı daha önce bende olan bu mektup şimdi Türkiye’nin önde gelen müzelerinden birine 50 sene açılmaması kaydıyla bağışladığım bilgiler arasında bulunuyor. Mustafa Kemal Paşa’nın Sultan Vahideddin’e iletmek üzere baş yaver Naci Bey’e gönderdiği ve son derece ağdalı bir Osmanlıca ve saygılı bir ifade ile kaleme aldığı mektubun günümüz Türkçesi’ne nakledilmiş şekli bu sayfada yer alıyor.

İşte o mektup...

mektupp.jpg

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »