Avcı: "Naptık nettik o turistleri gettik"

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, otellerin doluluk oranının yüzde 100 olduğunu belirterek "Naptık, nettik o turistleri gettik" dedi.

6 Temmuz 2016 Çarşamba 19:55
Avcı: "Naptık nettik o turistleri gettik"
Kültür ve Turizm Bakanı aynı zamanda Eskişehir milletvekili Nabi Avcı, Eskişehir Ak Parti il başkanlığının düzenlediği bayramlaşma törenine katıldı. TCDD Tülomsaş bahçesinde düzenlenen bayramlaşma törenine Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, AK Parti Eskişehir milletvekilleri Emine Nur Günay, Harun Karacan ile çok sayıda davetli katıldı. Bayramlaşma töreninde bakan Avcı, konuşma yapmak için sahneye çıkarken ‘Sandık sandıklar içinde çok şanımız var Hazreti Mevla’ya yalvarmamız var’ türküsü çalması üzerine bakan Avcı, "Türkü o kadar güzeldi ki kesmeye kıyamadım. Evet, sandık sandıklar içinde hamdolsun çok şanımız var, daha da olacak inşallah" diyerek konuşmasına başladı.

Bakan Avcı, Türkiye’nin ve bölgenin zor günlerden geçtiğini belirterek, "Ama çok şükür Türkiye sağlam bir siyasi idare ile bu zor günleri de atlatacak ve düze çıkacak. Nitekim onun işaretlerini de almaya başladık" dedi.

KÖPRÜDE FOTOĞRAF ÇEKİNMEYİN

Gelirken İstanbul’dan geldiğini belirten Avcı, "İstanbul’dan gelirken de Osmangaziköprüsünden geçerek geldim. Bursa üzerinden geldik. Maşallah köprü akın akın vatandaşların geçişine açılmıştı. Yalnız buradan bir uyarı daha yapmak istiyorum. Köprüden geçerken durup fotoğraf çekiyorlar. Tamam iftihar ediyoruz, hepimiz iftihar ediyoruz.

Bunun için yaptıklarını da biliyorum. Ama köprü trafiğini yavaşlatıyorlar. Dolayısıyla bu tür yerlerde duracak trafiği yavaşlatacak şeyler yapmayalım. Trafikten söz açılmışken bayram vesilesi ile bir de şunu hatırlatmak istiyorum. 9 günlük bayram tatili evet çok şükür iç turizmde ciddi hareketlenmeye sebep oldu. Vatandaşlarımız özellikle sahillere yönelik bir hareket başladı. Şimdi bunun bir de dönüşü var. Buradan bir kere daha bütün sürücülere araba kullanan kardeşlerimize, vatandaşlarımıza bir kere daha ve ısrarla hatırlatmak istiyorum.

Biraz geç gelebilirsiniz, trafikte yoğunluk olabilir. İster istemez bayram trafiğinde yoğunluklar olabiliyor. Lütfen acele etmeyin. Sinirlenmeyin, hatalı solama yapmayın. Sizi sevenleri gözünü yolda bırakmayın. Onun için sabırla dönüş yollarında daha sabır gerektirecek bugün trafik yoğunluğundan gördüğüm o. Ama hiç kimseyi üzmeyecek şekilde sağlıklı bir şekilde, selamet içinde inşallah evlerinize vasıl olun. Trafik kurallarına da trafik uyarılarına da mutlaka uyalım. Bir vatandaşlarımızdan bir kez daha rica ediyorum.

Trafik kurallarına uyunuz, acele etmeyiniz, uykusuz araba kullanmayınız, emniyet kemerlerinizi mutlaka takınız. Hatalı sollama yapmayın. Yarışmayınız, sabırsızlık göstermeyiniz"diye konuştu.

OTELLERDE DOLULUK ORANI YÜZDE 100

Bayram tatilinin 9 gün olmasının turizmi canlandırdığını belirten Bakan Avcı şunları söyledi:
"Bir güzel haberi sizlerle paylaşmak istiyorum. Atatürk’ün Eskişehir’e gelişinde ’kalabak’ suyunu çok beğenmesi üzerine zamanın belediye başkanı Kara Kamil’den bu suyun tüm Eskişehir’e dağıtılmasını istemiş. Kalabak suyunun açılışında konuşma yapan belediye başkanı Kara Kamil konuşmasını şaşırmış ve ’naptık, nettik kalabak suyunu gettik’ şeklinde konuşmuş.

Ben de 40 gün önce Eskişehir’de yaptığım konuşmada ’napçaz, netçez o turistleri buraya getçez’ demiştim. Ne oldu? Şimdi Antalya’da, Muğla’da, Çeşme’de bütün otellerde doluluk oranı yüzde 100. Yüzde 100 doluluk oranıyla çalışıyor sahillerimiz. Ne oldu? Demek ki naptık, nettik o turistleri oraya gettik. Bayram tatilinin 9 gün olmasını vatandaş fırsat bildi. Turizmcilerin de beklediği oydu, sahillerimizde çok şükür iç turizmde de çok şükür ciddi bir hareketlilik oluştu.

Sadece turizmciler, otelciler için değil esnaf açısından da herkes tarafından bir harekete, bir berekete vesile oldu. Ama bu geçecek, bayramdan sonra da turizme sağladığımız desteklerle o hareketlilik yabancı turistler açısından da sürmesi için gerekli tedbirleri alıyoruz. Biliyorsunuz charter uçaklarla turist getiren firmalara uçak başına 6 bin dolar destek veriyorduk. Onu 31 Ağustos’a kadar uzattık. Belki 2017 için de benzer tedbirleri uzatacağız. İnşallah Türkiye’nin turizm gelirlerini mevcudun da üzerine çıkartacak şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yalnız burada ben sadece sahil yörelerindeki vatandaşlarımızı, esnafımıza değil tüm Türkiye’de bu turizm hareketi vesilesiyle bir konuyu hatırlatmak istiyorum. Turistin en fazla önem verdiği konu olabildiğince istikrarlı bir fiyat politikası izlenmesidir.

Yani kendi vatandaşına farklı, turiste farklı fiyat uygulamak turizmin en büyük düşmanıdır. Dolayısıyla misafirlerimize ister yerli turist olsun ister yabancı turist olsun önce hakkaniyetle davranmak zorundayız. Esnafımıza, otelcimizle, lokantacımızla, taksicimizle ve her birimiz kendi alanımızla gelen misafirlerimize bir yere gittiğimizde bize nasıl davranılmasını istersek biz de onlara o şekilde davranmalıyız. Biz nasıl aldatılmaktan farklı fiyat uygulanmasından rahatsız oluyorsak biz de aynı şekilde gelen misafirlerimize bu ahlaki tavır içerisinde davranmalıyız. Aksi taktirde turistin ayağı kesilir ve bir kere bir ülkenin, bir semtin bir meslek grubunun adı bu şekilde anılmaya başlarsa bunun telafi etmek çok zordur. Dünyada bazı ülkeler bu yüzden çok ciddi kayba uğramışlardır. Bunun için esnafımızı ve bütün vatandaşlarımızı gelen misafirlerimize kendilerine nasıl davranılmalarını istiyorlarsa o şekilde davranmaları konusunda bir kere daha özellikle uyarmak istiyorum."

2019 YILINA KADAR SEÇİM YOK

Konuşmasını 2019 yılına kadar seçim gözükmediğini belirterek tamamlayan Bakan Avcı, "Biz biliyorsunuz seçim konusunda hep aynı şeyi söylüyoruz. Seçim çalışmaları son seçimin bittiği günün ertesi gün hemen bir sonraki seçim çalışmaları başlar. Önümüzde 2019 yılına kadar herhangi bir seçim söz konusu değil. Ama biz sanki yarın seçim varmış gibi faaliyetlerimize, çalışmalarımıza devam edeceğiz. Halkımızla, vatandaşımızla birlikte iç içe hizmet üretmeye devam edeceğiz" dedi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »