Avcı'dan Yargıtay'ın kararına ilk yorum

Devrimci Karargah davası sanığı eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, Yargıtay'ın kendisi hakkındaki kararını ilk kez yorumladı.

25 Aralık 2014 Perşembe 5:43
Avcı'dan Yargıtay'ın kararına ilk yorum
Devrimci Karargah davası sanığı eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, Habertürk TV'te canlı yayında gazete Habertürk yazarı Ruşen Çakır'ın sorularını yanıtladı.
Avcı, Yargıtay'ın kararına ilişkin "Yargıtay'daki ceza benim için sürpriz değildi" dedi.
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Avcı’ya verilen yasa dışı "Devrimci Karargah örgütüne yardım" ve “Ruhsatsız vahim nitelikte silah bulundurma” suçundan toplam 9 yıl 9 ay 15 gün hapis cezasını onamıştı.

Avcı'nın açıklamalarından satır başları:

HANEFİ AVCI HAPSE NASIL GİRDİ?
Zannederim biraz susturmak için alelacele bir komployla içeri gönderildik. Benim başıma gelen her şey Kitaptan geldi, son kısımda örgütten bahsediliyor. Oda TV davası da kitabımdan ötürü açıldı. 2 ay içinde 400 bini aşkın satış vardı, sonra bıçak gibi satışlar kesildi. İnsanlar kitabı almaktan korktu.

Olayı sadece iktidar-cemaat meselesi olarak görmemek lazım. Belli bir Aydın kesim de kitabı beğenmedi, "abartıyorsun" dendi. Kitapta abartı yok hatta kitabın eksik olduğu kanaatindeyim. Cemaatin 2010 oylamasından sonra aldığı güçle sınırsızca yaptığı şeyler var.

BİR AN ÖNCE SUSTURULMAM GEREKİYORDU
Benim hayatım sol örgütlerle mücadeleyle geçti. Cemaatin acelesi vardı, bir an önce susturulmam gerekiyordu.
Bir kişi hariç benimle birlikte yargılanan insanları tanımıyorum.  Yargıtay'daki ceza benim için sürpriz değildi. Cemaat yargıyı ele geçirdi, her başta alkışladı.  

Cemaat kendine göre suçlu ilan ediyor, bunu hayata geçirmek için yukarıdan talimat veriliyor.  Yargıya hükümetin müdahalesi çok kolay değil. İktidarın müdahelesi suni olur, yargının kendisinin müdahale etmesi lazım. Kitabım sadece cemaati değil, onla birlike cemaate imkan veren hükümeti de eleştiriyordu.

Kitabımda anlattığım olayların bir kısmını müfettişler tahkik etmeye kalktılar, hiçbiri görevini yapmadı.  Türkiye'de devletin kendi içinde enformasyonu yoktur.

HÜKÜMETE DANIŞMANLIK YAPTIĞI İDDİASI
Avcı, hükümete danışmanlık yaptığı yönündeki iddiaları da yalanladı, "hiçbiri doğru değil" dedi.

YARGITAY'IN KARARI
En 4-5 yıl daha yatmam gerekir. Şu anda karara karşı bizim müracaat edebileceğimiz bazı kanun yolları var. Devlete değil akla, vicdana güveniyorum.  Mahkemeler yorum yaparak hukukun önünü açtı.
Cemaatin özel bir kasıtla beni tuttuğu açık.  Bana ceza vermek için bahane arandı.  Örgüt mensubu statüsünde olduğumuz için daha dar irtibat imkanımız oldu.
Ölçüsüzlük ve sınırsızlık vardı, o gün için hukuk yoktu. Fikrin namusu olan çok insanlar vardı.  Kitap yayınlandığı zaman belli medya uzak durdu.  Cemaat denilen olgu sadece iktidarın karşısında bir güç değildir.
Devlet kendi görevini kendisi yapması gerekir, teslim ederseniz olacağı budur. Cemaatle herhangi bir temasım olmadı.
Cemaat mensubu kendi dünyasında yaşadığı sürece varlığından rahatsız olmam. Cemaat siyasi aktör olarak ortaya çıktığı için hükümetle karşı karşıyalar.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »