23 Temmuz 2018, Pazartesi

Avrupa basını UEFA kararını konuşuyor

UEFA Disiplin Kurulu'nun Fenerbahçe ve Beşiktaş'a ceza vermesinin ardından Avrupa'daki gazeteler UEFA'nın kararını son dakika olarak manşetlerine taşıdılar.

26 Haziran 2013 Çarşamba 18:31
Avrupa basını UEFA kararını konuşuyor
Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın Avrupa kupalarından men cezası almasının ardından cezaların Türkiye'deki yankıları sürerken Avrupa'nın önde gelen basın kuruluşları da cezaları son dakika olarak gündemlerine taşıdılar. İspanya, Almanya, İngiltere, İtalya ve Hollanda'nın en büyük gazeteleri UEFA'nın kararını çok sert olarak yorumladı.

İşte UEFA Disiplin Kurulu'nun verdiği kararların Avrupa basınına yansıması;

İspanyol Marca gazetesi, cezaları “UEFA'dan Türk futboluna sert cezalar” başlığını ile duyururken haberde, “Türkiye'nin önemli kulüpleri Fenerbahçe 2+1, Beşiktaş ise 1 yil Avrupa kupalarından men edildi” ifadelerine yer verdi.

Hollanda'nın yüksek tirajlı gazetelerinden De Teleegraf, “Kuyt'un kulübü Şampiyonlar Ligi'nde yok” manşetini kullanırken haberde, “UEFA'nın Disiplin Kurulu, Türkiye'deki 3 Temmuz süreci ile ortaya çıkan şike skandalında Fenerbahçe'ye 2+1, Beşiktaş'a ise aynı soruşturma nedeniyle 1 yıl Avrupa Kupaları'na katılmama cezası verdi” dedi.

İngiliz The Guardian gazetesi cezalarla ilgili olarak, “UEFA şike yaptıkları için Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligi'nden, Beşiktaş'ı da Avrupa Ligi'nden men etti” başlığını kullandı. Guardian, “Fenerbahçe şike sürecinden dolayı böylece son iki yılda ikinci defa Avrupa Kupaları'ndan men edilmiş oldu” yorumunda bulundu.

Alman Der Spiegel gazetesi de UEFA kararını, “UEFA Fenerbahçe ve Beşiktaş'ı Avrupa'dan men etti. Türkiye'nin iki üst düzey takımı 2011'de Türkiye'de yaşanan şike skandalından dolayı UEFA tarafından cezalandırıldı” sözleri ile değerlendirdi.

Almanların en büyük gazetesi Bild ise, “UEFA, Türkiye'nin iki büyük kulübünü Avrupa'dan ihraç etti. Şike yaptıkları için ihraç edilen Fenerbahçe 2, Beşiktaş ise 1 yıl Avrupa Kupaları'na katılamayacak” ifadelerini kullandı.

İtalya'nın önemli spor gazetelerinden La Gazetta Dello Sport UEFA kararını, “Türklere büyük şok!” başlığı ile duyurdu. Haberrin içeriğinde ise, “Türk takımlarına UEFA Disiplin Kurulu şike cezaları verdi. Fenerbahçe ve Beşiktaş'ı UEFA Avrupa'dan men etti. İki kulüp de itiraz edeceğini açıkladı” ifadelerini kullandı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »