Avrupa'nın göbeğinde skandal pankart!

Dısişleri Bakanlığı, İsviçre'nin Ankara Büyükelçisi'nin yardımcısını çağırarak, terör örgütü yandaşlarının Bern'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan bir gösteri düzenlemesini protesto etti.

25 Mart 2017 Cumartesi 20: 5
Avrupa'nın göbeğinde skandal pankart!
İsviçre'nin başkenti Bern'de PKK yandaşlarınca düzenlenen "Hayır" mitinginde terör örgütü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hedef gösterildi. Mitingde, Erdoğan'ın foto "Kill Erdogan (Erdoğan'ı öldürün)" pankartı açıldı. Siyah fon üzerine hazırlanmış pankartta, başına silah doğrultulmuş Erdoğan'ın fotoğrafı ve "Erdoğan'ı öldürün" yazısı yer aldı.

Bern merkezinde bulunan Federal Parlamento binasının önündeki Parlamento Meydanı'nda yapılan mitinge başını PKK, DHKP-C, YPG'nin çektiği terör örgütlerinin yandaşları katıldı.

Yaklaşık 250 kişinin katıldığı mitinge İsviçre Yeşiller Partisi'nin de destek verdiği görüldü.

Konuşmacılar Türkiye'de 16 Nisan'da yapılacak referandumda "Hayır" oyu verilmesi çağrısında bulundu. Kürsüde ise değişik dillerde "Hayır" yazan pankartlar asıldı.

Terör örgütü PKK yandaşlarının Cumhurbaşkan'ı Erdoğan'ı hedef gösteren pankartına İsviçre polisi müdahale etmedi. Siyah fon üzerine hazırlanmış pankartta, başına silah doğrultulmuş Erdoğan'ın fotoğrafı ve "Kill Erdogan" (Erdoğan'ı öldürün) yazısı yer aldı.

Geniş güvenlik önlemlerininin alındığı mitingde, ilk yardım ekipleri de hazır bulundu.

TERÖR ÖRGÜTÜ YANDAŞLARINDAN "TERÖRİST ERDOĞAN" SLOGANI

Terör örgütü yandaşları, Türkiye ve Erdoğan aleyhinde sloganlar da attılar.

PKK'yi simgeleyen bez parçası ile örgüt elebaşının posterlerini taşıyan terör örgütü yandaşlarının da aralarında bulunduğu göstericiler, sık sık "Terörist Erdoğan" ve "diktatör Erdoğan" şeklinde slogan attı.

PKK, İSVİÇRE'DE TERÖR ÖRGÜTLERİ LİSTESİNDE BULUNMUYOR

ABD ve AB'nin aksine PKK, İsviçre'de terör örgütleri listesinde bulunmuyor. Buna rağmen, İsviçre Federal Savunma, Sivil Savunma ve Spor Bakanlığı tarafından yayınlanan "İsviçre'nin Güvenliği 2015" başlıklı yıllık güvenlik raporunda da PKK "şiddet potansiyeli azalmayan ve şiddete başvurabilen aşırıcı terörist grup" olarak nitelendirilmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 3 Kasım 2016'da İsviçre'ye gerçekleştirdiği resmi ziyaretinde PKK ve terör listesinde olan DHKP-C'ye yönelik tedbir alınmasını veya o teröristlerin iade edilmesini uluslararası hukuk çerçevesinde istediklerini belirtmişti.

Çavuşoğlu, mevkidaşı Didier Burkhalter ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Kendi hukukunuza uygun bir şekilde de bu evrensel hukuktur, İsviçre bu konuda örnektir, tedbirler alınmasını istiyoruz. Yoksa bu teröristleri şuradan ırmağa ya da göle atmanızı istemiyoruz biz. Ya bize iade edin ya da gerekli cezayı çeksinler diyoruz." ifadesini kullanmıştı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN SERT TEPKİ

Dısişleri Bakanlığı, İsviçre'nin Ankara Büyükelçisi'nin  yardımcısını çağırarak, terör örgütü yandaşlarının Bern'de Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ı hedef alan bir miting düzenlemesini protesto etti. 

İsviçre'nin başkenti Bern'de terör örgütü PKK yandaşlarınca miting  düzenlenmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hedef gösterilerek "Kill  Erdogan (Erdoğan'ı öldürün)" pankartı açılması Ankara'da tepkiyle karşılandı.

Dışişleri Bakanlığı, İsviçre'nin Ankara Büyükelçisi Walter Haffner'in  şehir dışında olması nedeniyle yardımcısını çağırarak Türkiye'nin konuyla ilgili  tepkisini iletti.

Bakanlığa saat 19.00'da gelen İsviçreli yetkiliye, Bern'de düzenlenen  miting ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik eylemlerin protesto edildiği  bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili yazılı açıklama yapması  bekleniyor.
  
İsviçre Büyükelçisi Haffner'in de yarın Bakanlığa çağrılacağı  öğrenildi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »