Avrupa'nın kalbinde yeni ''Apartheid'' olayı

Bosna'nın doğusundaki Kamenitsa köyünde Boşnak halka yönelik ayrımcılık, Güney Afrika'da 1948-94 arasında uygulanan ırkı ayrımcılık sistemi ''Apartheid''ı anımsatıyor.

12 Kasım 2013 Salı 23:26
Avrupa'nın kalbinde yeni ''Apartheid'' olayı
Güney Afrika'da siyahlara yönelik uygulanan ve 1958 yılından sonra yasalarla da desteklenen ''Apartheid'' sistemi, beyaz azınlık dışında kalan vatandaşların, vatandaşlık hizmetlerinden, devletin sağladığı sağlık ve eğitim hizmetlerinden daha az yararlanmalarını öngörüyordu.

Avrupa'nın kalbi sayılabilecek Bosna Hersek'in doğusundaki Kamenitsa köyünde de Sırp öğrencileri okullarına taşıyan öğrenci servislerine Boşnak öğrenciler bindirilmiyor. Boşnak öğrenciler ise okullarına 3 otobüs değiştirerek gitmek zorunda bırakılıyor. Bu öğrencilerin her gün yaşadığı bu sıkıntının tek sebebi ise Müslüman ve Boşnak olmalarından kaynaklanıyor. 

RS yönetiminin kendilerine yönelik yaptığı ayrımcılıkla ilgili olarak birçok sorunla karşılaştıklarını söyleyen köy sakinleri, sadece Boşnak öğrencilerin eğitim aldığı Kamenitsa İlköğretim Okulu'nda çalışan iki Boşnak öğretmenin işten çıkarılmasının ise bardağı taşıran son damla olduğunu ifade etti.

Veliler Konseyi Üyesi Safet Rizviç:


''Bizler buraya döndüğümüz günden beri köyün su tesisatıyla ilgili sorun yaşıyoruz. Çocuklarımızın okulda, içme suyu bulunmuyor. Hala, yıkılmak üzere olan, ilk bakışta ilkel çağlardan kalma gibi görünen eski tuvaletleri kullanıyorlar. Buradaki Boşnak halk, ikinci sınıf vatandaş muamelesi görüyor.''

Rizviç, harabe durumdaki okula ne RS Eğitim Bakanlığı'nın ne de bağlı oldukları Zvornik Belediyesi'nin bir fening (kuruş) dahi harcamadığını söylerken, her şeyi veliler olarak kendilerinin finanse ettiğini vurguladı.

Boşnak Çocuklara Okulda da Ayrımcılık


Rizviç, 40 öğrencinin bulunduğu Kamenitsa İlköğretim Okulu'ndaki sorunlara dair şunları kaydetti:

''Buradaki okulda, bizim öğrencilerimize yönelik dil, tarih ve din dersi var. Ancak bu derslere Sırp öğretmenler giriyor ve derste Sırpça konuşuluyor. Bu kabul edilemez. Biz, çocuklarımızın ana dillerinde eğitim almalarını istiyoruz. Bu onların hakkı. Öte yandan, hiçbir öğrencimiz okuldaki beş senesinin aynı öğretmenle tamamlayamadı. Sürekli öğretmen değiştiriliyor. Son olarak da okulda görev yapan iki Boşnak öğretmen görevden alınarak, yerlerine iki Sırp öğretmen atandı. Bize gönderdikleri öğretmenler, veli olarak beni dahi dikkate almıyor. Böyle bir öğretmen, öğrencileri nasıl eğitir.''

Oğlunu Okula Göndermeyecek


Mağdur durumdaki Boşnak velilerden biri olan Mehdin Mehmedoviç de sorunun çözülmemesi halinde, oğlu Nuri'yi okula göndermeyeceğini kaydetti.

Boşnak velilerden Zekeriyah Bayriç ise Kamenitsa'daki okulda eğitim gören Boşnak öğrencilerin kaliteli bir eğitim alamadıklarına değinirken, okuldaki Sırp öğretmenlerin Boşnak öğrencilere yeterli ilgiyi göstermediğini ve iyi bir eğitim vermediğini savundu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »